Anasayfa / Türkiye Haberleri / Türkiye teyakkuzda

Türkiye teyakkuzda

Milliyet yazarı Serpil Çevikcan bugün köşesinde MGK başlıklarını kaleme aldı. Çevikcan, hükümetin izleyeceği yol haritasını da açıkladı.
 
İşte o yazı:
 
Olağan koşullarda 2 ayda bir toplantı yapan Milli Güvenlik Kurulu, bugün sürpriz bir biçimde 1 aylık aradan sonra toplanacak.
 
MGK’nın “olağan dışı” toplanmasının elbette gündemle yakın ilişkisi var. Ancak asıl neden Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura’yla ilgili tarih ayarlamasının daha şimdiden yılın başında yapılması.
 
Şu andaki periyotlara göre MGK, 2 ayda bir toplandığında Ağustos ayı içerisinde de toplantı yapılması gerekiyor.
 
Bu durumda, Ağustos başında görev süresi biten Genelkurmay Başkanı ya da kuvvet komutanları da toplantıya katılıyor, yerlerine atananlar ise bir sonraki toplantıyı beklemek zorunda kalıyor.
Bu nedenle MGK, Ocak ayında yapılarak tarih ayarlaması gerçekleştirilecek.
 
Görev süresi sonlanacak olan komutanlar, halen görevde oldukları Temmuz ayında, yeni komutanlar ise atanmalarından hemen sonra Eylül ayında MGK toplantısına katılabilecek.
MGK’nın bugün yapacağı toplantının gündemi ise yoğun.
 
Hem bölgede devam eden operasyonlar, hem operasyonlardan sonra atılacak adımlara yönelik hazırlanan master plan hem de Suriye odaklı çarpıcı gelişmeler söz konusu.
 
Master plan MGK’da
 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, önceki gün Bakanlar Kurulu’ndan sonra 5 ana başlık ve 303 maddeden oluşan master planın bakanların görüşüne sunulduğunu açıkladı.
 
Kurtulmuş, 303 maddenin “Milli birlik ve kardeşlik içerisinde hareket edilmesi”, “Yoğun kamu diplomasisi”, “İdari tedbirlerin somut verilere dayandırılması”, “Sivil halkın uğramış olduğu maddi ve manevi zararların ortadan kaldırılması”, “Kardeşliği ve bütünleşmeyi sağlayacak her türlü insani tedbirin uygulanması” başlıkları altında toplandığını söyledi.
 
Hükümet, operasyonların ve sokağa çıkma yasaklarının aşama aşama bitirilmesinin hemen ardından bu konularda seferberlik ilan edecek.
 
303 maddelik planın Türkiye’nin hem AB yolunda hem de yeni anayasa konusunda yapması gerekenlerle çakışan önemli noktaları da var. 
 
12 Eylül yasalarının ayıklanması, AB reform düzenlemelerinin yasalaştırılması gibi konular aynı zamanda demokratikleşmeyle ve insani tedbirlerin alınmasıyla da yakından ilgili.
Bir yandan MGK’da görüşülecek maddelere son şekli verilecek, bir yandan da bu konuda yapılan hazırlıklar hızla yaşama geçirilecek.
 
Bu kapsamda hazırlanmış tasarılara artık son şekli verildi.
 
Yol temizliği
 
Uzun zamandır hükümetin gündeminde bulunan İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile ilgili kanun tasarısının bir aksilik olmazsa bugün Meclis’e gönderileceğini öğrendim. 
 
Tasarıya göre, kurum, İnsan Hakları Kurumu ile Adaletsizlik ve Ayrımcılık Kurulu’nun birleştirilmesiyle oluşturulacak ve 3 ana başlıkta faaliyet gösterecek:
 
– İnsan hakları.
– Azınlıklar ve ayrımcılıkla mücadele.
– İşkence ve diğer zalimane, insanlık dışı ya da küçültücü muamele ya da cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi.
 
Kurum, bu konularda idarede yaşanan sorunları inceleyecek ve çalışmalar gerçekleştirecek.
Yarın ise yeni anayasa çalışmalarını yakından ilgilendiren bir toplantı yapılacak.
Reform Komitesi toplanarak, darbe yasalarının mevzuatımızdan çıkarılması konusunda çalışacak.
Yapılan çalışmaya son şekli verilecek, CHP ve MHP’ye gidilerek, eklenmesini istedikleri mevzuat olup olmadığı sorulacak.
 
Afrin gündemi
 
MGK’nın bu

Çok Okunan Haber

“ÖĞRETMENLER ATAMA BEKLERKEN ATANAMAYAN ÖĞRETMEN SAYISI ARTACAK”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ortaöğretim sisteminde yapılacak olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir