Anasayfa / Spor Haberleri / SKANDAL.!!!

SKANDAL.!!!

SPOR KENTİ ‘ İMAJINA YENİŞEHİR DARBESİ !


2013 Akdeniz Oyunları’nın yapılacağı Mersin büyük bir spor skandalı ile karşı karşıya. ‘Spor Kenti’ Mersin’inSüper Ligde mücadele eden Yenişehir Hentbol Takımı iki yıl önce olduğu gibi yine ‘parasızlık’ nedeniyle ligden çekiliyor
 
 
Türkiye’de hentbol sporuna sayısız yıldız isim kazandıran Hentbol Milli Takım ve Mersin Yenişehir Belediyesi Spor Kulübü Antrenörü Osman Özoğlu: ‘Ağustos ayının sonuna kadar sponsor bulamazsak ligden çekilmek zorunda kalacağız’ dedi.
 
 
Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi takımlarından Mersin Yenişehir Belediyesi Spor Kulübü’nün antrenörü Osman Özoğlu, 2011-2012 sezonunda kulüp içi giderlerin karşılanması amacıyla kullanılacak olan paranın temin edilememesi durumunda, ligden çekileceklerini söyledi.
İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Özoğlu, kulüp olarak maddi sıkıntılar içerisinde bulunduklarını belirterek, “Yenişehir Belediyesi Hentbol Takımı olarak ilk 4 yılımızda şampiyonluğa oynayan ve Avrupa Kupaları’nda mücadele eden bir ekiptik. Daha sonraları belediye kanunlarına, ‘Belediye takımlarına ayni yardım yapılabilir. Ancak nakit yardımı yapılamaz’ maddesi konuldu. Hal böyle olunca da Yenişehir Belediyesi’nden takımımıza para aktaramaz hale geldik. Bu nedenle sponsor arayışlarına yöneldik. Ancak kentimizde ne yazık ki bizlere destek olabilecek sponsor bulamadık. Bunun nedeni de kentimizde hentbolun, futbol ve basketbolun ardından 3’ncü branş olarak görülmesidir. Öte yandan belediyemizin Türkiye’nin zengin ve borçsuz belediyelerinden biri olması nedeniyle, herkes ‘Yenişehir Belediyesi sponsor olsun’ diyorlar. Durum itibariyle kanunların dışına çıkılamadığından şu an için elimiz kolumuz bağlı” dedi.
Maddi sıkıntılar nedeniyle Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç’in de üzüntü duyduğunu aktaran Özoğlu, lige katılabilmek için gerekli olan harcın Başkan Genç tarafından yatırıldığını belirterek, “Belediye başkanımız da takımın Süper Lig’de yoluna devam etmesini istiyor. Kendisinin bizlere destek olma çabaları çok fazla. Fakat başkanımızın önünde de aşamayacağı bir kanun engeli var. Başkanımız Genç, sponsor bulunamaması halinde kulübün kapatılacağını söylüyor. İçerisinde bulunduğumuz Ağustos ayının sonuna kadar sponsor bulamazsak ligden çekilmek zorunda kalacağız” diye konuştu.
2011-2012 sezonunda Süper Lig’de yer alabilmek için gerekli olan paranın 150 ile 200 bin TL arasında olduğunu kaydeden Özoğlu, şöyle devam etti:
“Elde edilecek bu parayla takımımızın deplasman giderleri ve maaşları karşılanacak. Fakat Mersin’de bizlere 150-200 bin TL arasında destek olacak bir kurum veya kuruluş bulamadık. Her şeyden önce Mersin’in kendi gençlerine sahip çıkması gerekmektedir. Çünkü şu an için takımda yer alan oyuncularımızın çoğu milli takımlarda forma giyiyorlar. Hepsi gelecek vaat eden oyuncular. Takım olarak altyapımız bu kadar iyiyken, Türkiye’nin en güzel tesislerinden birine sahipken Süper Lig’de devam edememe ihtimali bizi üzüyor.”
Mersin’de futbola ve basketbola verilen önemin hentbola verilmediğine işaret eden Özoğlu, “Kentimizde futbol ve basketbola milyon dolarları sunup, kendi çocuklarımıza 500 TL harçlığı vererek maça getirecek teşviki sağlayamıyorsak bu da bizim ayıbımızdır. Tüm bunların yanında şu anda amatör kümede futbol oynayan bir sporcu bile 800 ile bin TL arasında maaş alırken, biz Süper Lig’de mücadele eden takımımızın sporcularına 600 TL bile veremiyoruz. Halbuki 600 TL ile sporcularımız ne kendilerine bakabilirler
ne de antrenmanlara gidip gelmek için yol parası olarak kullanabilirler. Buna rağmen tüm sporcularımız bu paraya oynamaya razıyken biz bu rakamları bile şu an için veremiyoruz” ifadelerini kullandı.
Hentbol Süper Ligi’nde son iki yıldır genç oyuncularla sahaya çıktıklarını dile getiren Özoğlu, “Özellikle 2010-2011 sezonunda genç arkadaşlarımız büyük bir özveriyle mücadele ettiler ve ligi 5’nci sırada tamamladık. Play-Off müsabakasında da Trabzonspor’a son an

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR’İN OKÇULUK KURSİYERİ MERSİN İL BİRİNCİSİ OLDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, spor alanındaki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Farklı yaş gruplarından Mersinliler ’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.