Anasayfa / Spor Haberleri / Şike Ateşi Euro Basket 2011’ede sıçradı

Şike Ateşi Euro Basket 2011’ede sıçradı

Bu sene Litvanya’da düzenlenen 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonasında , Türkiye , Polonya maçında rakibine 84-83 mağlup olurken tüm otoriteleri ve istatistikleri yanılmıştı.

Hakem Sutulovic’in şike yaptığı gerekçesiyle 2.tur öncesi şampiyonadan men edilmesi, Akıllara ilk şu soruyu getiriyor, acaba Türkiye maçında da mı taraf tuttu ? Türkiye – Polonya maçınıda yöneten Sutulovic verdiği yanlış kararlarla maçtan sonra basketbol kamuoyu tarafından ağır eleştiriler almıştı.

Karadağlı hakem Zoran SUTULOVIC , C Grubunda yer alan ve ilk turda 4 mağlubiyet ve 1 yenilgi alarak turnuvadan elenen Karadağ Basketbol Takımının kötü gidişatına dur demek için hakem arkadaşını arayarak telefonda ; ‘Bizim takımı biraz kolla’ dediği açığa çıktı.

Diğer bir skandal ise , Şampiyonanın ilk turunda Alytus’taki C Grubu’nda mücadele veren ve grubu 4 galibiyet, 1 yenilgiyle tamamlayarak 2. tura yükselen Yunanistan’ın, hemen her maç öncesi, oynayacağı karşılaşmalara atanan hakemleri öğrenip telefonla arayarak ‘ayar çekmeye’ çalıştığı belirtildi. Yunan Federasyonu’nun ismi açıklanmayan bir yetkilisinin, hakemler belirlenir belirlenmez ‘işbaşına!’ koyulduğu, olayın, bu şahsın bazı hakemleri ev telefonlarından bile araması sonrası yapılan ihbar üzerine ortaya çıktığı ifade edildi. Durumdan haberdar olan FIBA Avrupa Yönetimi, Yunan Federasyonu’na ‘manipülasyon girişimi’ yaptığı gerekçesiyle 15 bin Euro para cezası verdi.

LİTVANYA’NIN ORGANİZAYON ACEMİLİĞİ ;

En son dün oynanan Türkiye – Fransa maçında 68 – 64 yenilen Türkiye, maç esnasında Ömer Aşık’ın Fransa potasına bastığı smaç esnasında potada unutulan makas oldu. Hem oyunculaı hemde FIBA hayretler içinde kaldı. İhmalkarlık sonucu  unutulan makas, neyse ki kimseye denk gelmeyerek belki de olası bir faciaya maal verilmemiş oldu ama LİTVANYA’nın da organizasyon eksikliği dikkatlerden kaçmadı.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR’İN OKÇULUK KURSİYERİ MERSİN İL BİRİNCİSİ OLDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, spor alanındaki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Farklı yaş gruplarından Mersinliler ’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.