Anasayfa / Spor Haberleri / ÖRNEK PROJE

ÖRNEK PROJE

DİYARBAKIR’DA ÖRNEK PROJE
 
 
 
Sabancı Vakfı desteğiyle hayata geçen “Fark Yaratanlar” programının 24 Mart Perşembe günkü konuğu, Diyarbakır ve çevresindeki zorunlu göç, yoksulluk gibi sorunlarla mücadele amacıyla yola çıkan Tahir Dadak oldu..
 
PROGRAMI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ / WEB TV 
Tahir Dadak, 1989 yılından bu yana Diyarbakır başta olmak üzere Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin çeşitli illerinde kalkınma çalışmalarında yer alan bir veteriner hekim… Dadak, 2004 yılında, Diyarbakır ilinde, bölgeyi de kapsayacak kırsal ve kentsel kalkınma ile ilgili konularda çalışmalarda bulunmak üzere, farklı meslek gruplarından oluşan bir ekiple Kalkınma Merkezi Kooperatifi’ni kurdu. 
Tahir Dadak, Kalkınma Merkezi Kooperatifi ile, kalkınmaya en fazla ihtiyacı olan kırsal ve kentsel alanlarda araştırmalar yaparak, projeler geliştirerek, saha koşullarında gerçekçi, tekrarlanabilen modeller üreterek faaliyetler gerçekleştiriyor.
Merkezin zorunlu göç nedeniyle Diyarbakır’a gelen insanlarla ilgili araştırması, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenerek kitap haline getirildi. Ayrıca, Kalkınma Merkezi’nin, 4 yıldır 4 yerleşim merkezinde yürüttüğü, “Kırsal Alanda Kapasite Geliştirme Projesi” ile bugüne kadar 2.000’den fazla kişiye ulaşıldı. Kalkınma konusunda akla gelen ilk isimler arasında yer alan Tahir Dadak, bu alandaki çalışmalarıyla 2007’de ASHOKA üyesi seçildi.
Sabancı Vakfı “Türkiye’nin Fark Yaratanları”nı arıyor
Sabancı Vakfı, Ekim 2009’da hayata geçirdiği Fark Yaratanlar televizyon programı için Türkiye’nin yeni fark yaratan hikayelerini arıyor. Yaptıklarıyla toplumda fark yaratan kişilerin paylaşıldığı ve eski soruna yeni çözüm getiren, yaratıcı ve yaygınlaştırılabilir çalışmaların altının çizildiği Fark Yaratanlar programı, yeni bölümleriyle de iyi örneklerin çoğalmasını teşvik edecek.


{2}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR’İN OKÇULUK KURSİYERİ MERSİN İL BİRİNCİSİ OLDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, spor alanındaki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Farklı yaş gruplarından Mersinliler ’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.