Anasayfa / Spor Haberleri / Hükümet Fenerbahçe’yi Düşürmeyecek

Hükümet Fenerbahçe’yi Düşürmeyecek

Mehmet Baransu, hükümetin şikeye karışan kulüpleri düşürmeyeceğini söyledi.

TARAF

Taraf yazarı Mehmet Baransu bugünkü yazısında AK Parti’nin adı şikeye karışan kulüpleri düşürmeyeceğini iddia etti.

Spor Bakanı Suat Kılıç başkanlığında toplanan kulüplerin mutluluk formülünü bulduğunu savunan Baransu, “AK Parti’nin bu çözüme yeşil ışık yakmasının tek bir nedeni var: oy. Yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşıyor ve AK Parti, taraftarların oyunu kaybetmek istemiyor.” ifadelerini kullandı.

İşte Baransu’nun bugünkü yazısı:

Söylemiştim demeyi sevmesem de şike soruşturmasında bir aydır dile getirdiğim formül, nihayet bulundu. Formüle geçmeden önce şu notu düşerek yazıma başlayayım. Bulunan formülü savunmuyorum. Formüle de kesinlikle karşıyım.

Bu köşeyi takip edenler, her tür usulsüzlüğe, hukuksuzluğa karşı olduğumu bilir. Kişi ve kurumlarla sonuna kadar hukuk önünde mücadele edilmesi gerektiğini düşünürüm. Yapanın yanına yaptığı kâr kalmamalı. Bu notu düşerek, bir aydır bu köşede ve katıldığım tüm televizyon programlarında bulunacak formülle ilgili neler söylediğimi hatırlatayım:

“Bu hükümet ve Türkiye Futbol Federasyonu şikeye karışan kulüpleri ligden düşürmeyecek. Yapacakları çok açık. Öncelikle 6222 sayılı şiddet yasasındaki şikeye karışan kişilere verilecek olan beş ila 12 yıllık hapis cezasında değişiklik yapılacak. (Bu cezanın çok olduğunu düşünenlerdenim.) Süre iki ila beş yıl arasına çekilecek. Aralık ayında tamamlanması beklenen bu değişikliğin ardından da TFF yeni durumu gerekçe gösterip, Disiplin Talimatı’nı değiştirecek. Talimattaki ‘Şike ve teşvike karışan kulüpler küme düşürme cezasıyla cezalandırılır’ hükmü, ‘küme düşürme cezasıyla cezalandırılabilir’ şeklinde düzenlenecek. Ardından da yeni bir eklemeyle ‘fiilin ağırlığına göre takımlar eksi puanla lige başlarlar’ maddesi eklenecek…”

Bir aydır katıldığım tüm televizyon programlarında söylediklerim bunlardı. Aynen dediğim gibi oldu ve önceki gün Spor Bakanı Suat Kılıç başkanlığında toplanan kulüpler, yukarıdaki “mutluluk formülünü” buldular.

Anlayacağınız özerk olan futbola, siyaset tekrar el atmaya başladı. Fenerbahçe Yöneticisi Ali Koç’un da talep ettiği gibi siyaset “duruma, kaosa el koydu”.

Siyasetçiler, özellikle de AK Parti’nin bu çözüme yeşil ışık yakmasının tek bir nedeni var: oy. Yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşıyor ve AK Parti, taraftarların oyunu kaybetmek istemiyor.

Anlayacağınız, oy uğruna birileri kirliliğe devam kararı alıyor…

Aslında durumun bu noktalara geleceği önceden belliydi. Federasyon karar vermek için savcılıktan klasörler dolusu belge almış, Etik Kurulu belgeleri incelemiş ve raporunu hazırlamıştı. Raporda “şike ve şikeye teşvik eden bazı kulüp, kişi ve maçlarla ilgili olarak kanaate varıldığı” açıklanmasına, Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın düzenlediği basın toplantısında iddianamenin beklenmesine karar verilmişti.

Basın toplantısının hemen ardından çiçeği burnunda Spor Bakanı Suat Kılıç, TFF’nin kararını hukuki bulduğunu açıkladı. Bakan, kararı hangi hukuka göre uygun bulduğu konusuna ise girmedi, giremedi.

Giremezdi de…

Çünkü ortalıkta hukuki denecek bir karar yoktu.

Federasyon topu taca atmış, Bakan da taca çıkan topla oynamayı tercih etmişti.

Durum aynen buydu.

Kılıç’ın bu skandal açıklaması hafızalardan silinmemişken, geçen hafta skandallara bir yenisi daha eklendi. Bakan Kılıç, şiddet yasasının bu haliyle çıkması konusunda suçluyu bulmuştu. Suçlu eski Federasyon Başkanı Mahmut Özgener’di. Özgener, kamuoyunu ve de kendilerini yanlış yönlendirmişti.

Yasa hazırlanırken bakan ve arkadaşlarının ne yaptığını doğrusu merak ediyorum. Özgener vekil olmuştu da bizim mi haberimiz olmamıştı? Komisyonlarda yasa tartışılırken, Meclis’te oylama yapılırken,

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR’İN OKÇULUK KURSİYERİ MERSİN İL BİRİNCİSİ OLDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi, spor alanındaki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Farklı yaş gruplarından Mersinliler ’in …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.