DOLMABAHÇE KAYIYORMUŞ!

DOLMABAHÇE KAYIYORMUŞ!

‘Statta tepiniyorlar Dolmabahçe kayıyor’
Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’dan tarihi öneri: Stadyumları şehir dışına taşıyalım


 “Beyoğlu Sohbetleri”ne konuşmacı olarak katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul’un tarihi değerleri ile ilgili çok konuşulacak açıklamalar yaptı.
Günay, “Geçmiş dönemlerde İstanbul’un tarihine karşı büyük yanlışlar değil, bence büyük suçlar işlendi. Bunu düzeltmek kolay değil. 100 yılın yarattığı tahribatı 10 yılda gidermek zor. Belki 25 yılda giderilebilir” dedi. Bakan Günay, konu Dolmabahçe’ye geldiğinde birbirinden çarpıcı ifadeler kullandı.
‘STADYUM İÇİN DAYATMA YAPILIYOR’


“İstanbul’da gözümüze sokulmuş çiviler var. Bunların çıkarılması çok saygıdeğer davranışlardır. Dolmabahçe Stadyumu konusu var. Bu benim önüme zaman zaman bir dayatma olarak getiriliyor. Dolmabahçe Stadyumu 1940’larda yapıldı. Birçok yerde top koşturacak alan var, ama bir tarih bilinçsizliğiyle mi, yoksa bir kasıtla mı, -ben kasıt olduğunu düşünüyorum- Dolmabahçe Sarayı’nın arkasına yapılmış.”
‘ON BİNLERCE İNSANIN TEPİNDİĞİ ALAN…’


“O vadinin içine stadyum sokulur mu? Adı üzerinde dolgu alanı.. Dolmabahçe orası… Dolgu… Eminönü Yeni Cami kazık üzerine oturtulmuştur, Dolmabahçe de öyledir. Siz bu tarafa on binlerce insanın tepineceği bir alan yaparsanız, zaman içinde Dolmabahçe denize doğru akmaya mahkumdur.”
‘BÜYÜTMEK İSTİYORLAR ZORLANIYORUM’


“Stadyumla ilgili yeni bir proje hazırlanmış ‘Bu yetmez, burayı büyütelim’ diyorlar. ‘Stadyumu genişletelim, araya kongre merkezi koyalım, bir de otopark koyalım’ diyorlar. Arkadaşlar, böyle bir şey olabilir mi? Bu konuda zorlanıyorum. Stadyumları şehir dışına, trafiğin tıkanmayacağı yerlere alalım…”
‘SULTANAHMET ADLİYESİ ARKEOLOJİK KAZI ALANI’


Bakan Günay yakında taşınacak olan Sultanahmet Adliyesi ile ilgili projeyi de açıkladı:
“İstanbul Adalet Sarayı tamamlandı. Eski adliyeyi kaldıracağız ve altında arkeolojik kazı yapacağız. Belediyeyle de görüşüp mutabık kalacağız. Ve Tarihi Yarımada’da yeni bir arkeolojik park ortaya çıkacak. Beyoğlu için de aynı şey geçerli. Buralarda bir süre yeni bina yapmadan yaşayalım. Buranın değeri de artacak, bereketi de artacak, yaşam kalitesi de artacak.”
AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM