Anasayfa / Dünya Haberleri / “YENİ BİR SAYFA AÇILMADI”

“YENİ BİR SAYFA AÇILMADI”

ABD ile görüşmeler sonucunda Türkiye’nin Kâbil Havaalanı’nın güvenliğine gönüllü olmasını “Suriye’deki hatanın daha vahimi” diye yorumlayan Loğoğlu, Biden’ın 24 Nisan açıklamasına yanıt vermeyen Erdoğan’ın “hamdolsun” sözü için de “Anlaşılır gibi değil” dedi.

Brüksel’de yapılan NATO Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasındaki ilk yüz yüze görüşmeyi değerlendiren Türkiye’nin eski Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, “Bu görüşmenin Türk-Amerikan ilişkilerinde somut bir gelişmeye yol açmayacağı açık” dedi. Prof. Dr. Mustafa Türkeş de Türkiye’nin ABD ile ortak nokta yakalama çabasıyla Afganistan konusunu öne çıkarttığına dikkat çekerek “ciddi sorunlar yaşanabilir” değerlendirmesini yaptı.

‘YENİ BİR SAYFA DEĞİL’

Emekli Büyükelçi Loğoğlu, “S-400, F-35, YPG gibi ikili ve bölgesel sorunların hiçbirinde bir çözüm ihtimali göremiyorum. Yeni bir sayfadan, yeni bir dönemden söz etmek mümkün değil. Amerikan yönetiminin, Türkiye’nin Rusya ve Çin’e doğru kayışını durdurduğu değerlendirmesini yaptığını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde sorunların devam ettiği göreceli bir sükûnet dönemine girilecektir. Fakat sorunlar bütün gerçekliğiyle devam edecektir” dedi.

Türkiye’nin daha önce açıkladığı ve Erdoğan’ın NATO zirvesinde de gündeme getirdiği ABD ve NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Türkiye’nin Kâbil Hamid Karzai Havaalanı’nın güvenliğini sağlaması teklifiyle ilgili de Loğoğlu şu görüşlerini dile getirdi: “Mevcut sorunların hiçbirinde bir çözüm ihtimali ortaya çıkmadığı gibi yeni sorunlara yol açacak bir Afganistan meselesi Türkiye tarafından ortaya atıldı. Türkiye’nin, Afganistan’da Türk askerlerinin muharip görevler üstlenmesini öngören teklifle ortaya çıkması, Afganistan hükümetiyle Taliban arasındaki çatışmaya Türkiye’nin taraf olarak Suriye’de yapılan hatanın daha vahim sonuçlara yol açacak şekilde tekrarlanması anlamına gelecektir.”

‘HAMDOLSUN DEMENİN ANLAŞILIR YANI YOK’

Erdoğan’ın, daha önce Biden’ın 24 Nisan’da yaptığı “Ermeni soykırımı” açıklamasını görüşmede gündeme getireceğini açıklamasına karşın basın toplantısında soru üzerine “Hamdolsun bu konu gündeme gelmedi” demesine ilişkin de Loğoğlu şu ifadeleri kullandı: “Bunun gündeme getirilmemesinin anlaşılır bir yanı yok. Gündeme getirmemek, Biden’ın bu sözlerine verilecek bir cevabın olmadığı şeklinde anlaşılır. Bu görüşmede değil ne zaman gündeme getirecekti? Neye, kime, niçin hamdediyor? Bu tutum, Ermeni diyasporasını ve onların iddialarına sahip çıkanları Türkiye’ye karşı daha da cesaretlendirecektir. ‘Demek ki Ankara’daki iktidar bundan çok rahatsız değil’ sonucunu çıkaracaklardır.”

 

 

Çok Okunan Haber

Çamlıbel nasıl canlanır?

  Sorunun cevabı bir dosta yazdığım mektupta saklı, bu mektubu paylaşmak istiyorum… Sevgili dostum; Unutmuş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir