Anasayfa / Güncel Haberler / Vahap Seçer nereye?

Vahap Seçer nereye?

Bu sorunun cevabı kesin ve net benim için. Vahap Seçer Mersin’in yolunu açıyor. Mersin’in geleceğine yürüyor. Vahap Seçer lider. Salt Büyükşehir Belediye başkanı olduğu için bu konumda değil, kişilik özeliklerinden dolayı, tecrübelerinden dolayı, bilgisi ve birikiminden dolayı bu kentin doğal lideri artık.

Liderlik öncelikle cesaret, güven, sorumluluk, bilgelik ve samimiyet gerektiriyor. Vahap Seçer’de bunlar fazlasıyla bulunuyor. Seçer Mersin’i çok iyi tanıyor. Kent sosyolojisini biliyor. Gelecek öngörüsü ve toplumsal duyarlılığı son derece yüksek olan Seçer böylelikle giderek daha çok daha geniş kitleleri etkiliyor, hatta yönlendiriyor.

Seçer siyasi bir kişilik her şeyden önce. Tamam, sonuçta bir belediye başkanı ama ufku çok daha geniş bence. Dolayısıyla kendini klasik belediye hizmetleriyle sınırlamıyor. Yeni tür bir belediye başkanı var karşımızda.  Aslında kentimizin ihtiyacı da bu değil mi?

Kimilerinin onu anlamadığını biliyoruz. Hatta yadırgadığını. Dahası engellemeye çalıştığını. Ama nafile. Lider engellemeyen kişidir. Nitekim bütün olumsuzluklara karşı yolunu açıyor.

Hem de şikayet etmeden.

Vahap Seçer parlamento tecrübesi olan siyasi bir kişilik olarak bir kere şunun bilincinde: Belediyecilik kentin ekonomisi ile, sosyal yapısı ile kültürel dokusu ile, ekolojik özellikleri ile doğrudan ilgili. Bu entegrasyonu sağlamadığı sürece iyi belediyecilik yapılamayacağının farkında. Dolayısıyla bu bütünlük içinde kendi belediyeciliğini inşa ediyor.

Bu nedenle; ekonomik gelişmeye, sosyal bütünleşmeye, kültürel dönüşüme ve sürdürülebilir çevreye çok önem veriyor.

Ekonomik gelişmeye önem verdiği için, Mersin ana konteyner liman inşasını ertelenmesine karşı çıkıyor. Çukurova uluslararası havaalanı inşaatının geciktirilmesini istemiyor. Çeşmeli-Taşucu otoyolu inşaatına bir an önce başlanmasını istiyor.

Sosyal bütünleşmeye önem verdiği için; dezavantajlı kesimleri üretime yönlendiriyor, onları meslek ve iş sahibi yapmaya çalışıyor.

Kent sosyolojisini iyi bilen Vahap Seçer, her konuşmasında kentin kültürel dönüşümü üzerinde duruyor.  Hangi etnik kimlik ve inanç kökeninden gelirse gelsin insanları Mersin ortak paydasında bir araya getirmeye çalışıyor. Bunu yapıyor. Ve Mersin’i birleştiriyor.

Yine Seçer, sürdürülebilir çevreye çok önem verdiği için, Karaduvar mahallesinde yapılmak istenen Polipropilen tesislerine şiddetle karşı çıkıyor. Liman sahasının kent dokusuna zarar verecek biçimde genişlemesini istemiyor ve bunun için mahkemeye başvuruyor.

Mersin’in bir çok sorunlarının Ankara’da çözülebileceğini gören Vahap Seçer, kentin tüm kesimlerini Ankara’ya baskı yapmaya çağırıyor. Yıllardır Mersin lobisini olmadığı söylenir.

İşte lobi.

Vahap Seçer Mersin’in her sorununun içinde, onlarla ilgili ve her konuda düşünceleri tavrı olan biri. Bu yanıyla mayınlı tarlada geziyor. Eminim onun bu tavrından rahatsız olan da çok.

Bunlar zaten kendilerini hemen ediyor. Onların kimler olduğunu ve maksatlarını bu şehir çok iyi biliyor. Bizim konumuz onlar değil, konumuz Mersin. Mersin’in geleceği. Mersin’in geleceği bu kentin tarihinde ve varoluşunda saklı.

Mersin küresel dış dinamiklerle var oldu. Temeli ticaret. Ama uluslararası ticaret. Yani bir yanıyla lojistik ihtiyaçlar var etti Mersin’i. Mersin çevresiyle Mersin oldu. Dahası göçle kuruldu. Baştan beri tarım ve sanayi var oldu bu kentte. Yani çok odaklı, çok kültürlü. Bu özelikte Türkiye’de ikinci bir kent yok. Dolayısıyla özgün. Ve çok özel bir bakış gerektiriyor. Vahap Seçer bu bakışı yakalamış görünüyor.

Bu kenti Vahap Seçer gibi birleştirici ve sürükleyici liderlik geliştirebilir. Bu hepimiz için bir şans.

Bu kentin imkanları da, sorunları da büyük. Büyük sorunlar liderlikle çözülür. Vahap Seçer konumuyla ve kişiliğiyle buna hazır. Yol açıyor, yoluna gidiyor.

Şimdi yapılması gereken Vahap Seçer’in yolunda  yeni bir yapılanmaya gitmek. Burada Vahap Seçer’in belediye başkanlığından söz etmiyorum. Onu da kapsayan geniş bir bakış açısından ve yapılanmadan söz ediyorum. Vahap Seçer anladığım kadarıyla buna hazır, Mersin’in ekonomik sektör ve  sivil toplum temsilcileri siz buna hazır mısınız? Vahap Seçer siyasetçi diyebilirsiniz. Evet siyasetçi, ama iyi dikkat edin Vahap Seçer parti siyasetçisi değil, bu kentin siyasetçisi. Hepimizin ilk önce yapması gereken de bu kentin siyasetçisi olmak değil mi.  Bunun için bir araya gelmek ve hep beraber bu kentin güzel geleceğine yürümek değil mi…

 

Çok Okunan Haber

Son Dakika : Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişimi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişimi Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın görevden af talebi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir