Anasayfa / Siyaset Haberleri / Türkiye AB’ye 100. Yılında Girecek

Türkiye AB’ye 100. Yılında Girecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2023 yılında, Cumhuriyetin 100. yıldönümünün kutlanacağını anımsatarak “Kesinlikle 2023 yılında AB’ye üye olacağız” dedi.

Davutoğlu “Günümüz Dünyasında Türkiye’nin Açılım Politikaları” başlıklı konferansta konuştu. Türkiye’nin Dış politikadaki sıfır sorun anlayışını hatırlatarak sözlerine başlayan Davutoğlu şunları söyledi:

“Biz zihniyet devrimi yapmak istiyoruz. Aynı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk dönemlerinde Atatürk’ün ‘yurtta sulh cihanda sulh’ dediği gibi. Biz de komşularımızla sıfır problemi deklare ederken, bu yeni politik ortamda, düşman veya potansiyel düşman bir komşu istemediğimizi söyledik. Komşularla sıfır problem ilkesi Ortadoğu’daki bu dönüşüm sürecinde uygulanmalı ki yerel dönüşümler, ulus devlet arasında problem oluşturma riski olmasın.”

2023’TE AB’YE ÜYE OLACAĞIZ

Ahmet Davutoğlu, 2023 yılında, Cumhuriyetin 100. yıldönümünün kutlanacağını anımsatarak, “Hedefimiz bölgede sadece iki ya da üç egemen devletin olması ve diğerlerinin de bunları takip etmesi değildir. Bölgede her insan eşittir, hepimiz aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. 2023 yılında, kapsamlı olarak güvenlik istikrar ve özgürlüğü bütün bölgede istiyoruz. Bu bizim gelecekteki dış politika vizyonumuzdur. 5-10 yıl öncesine kadar kimse, örneğin Türkiye ve Suriye arasındaki vizelerin kalkacağını düşünmezdi. Bir tek Türkiye ve Suriye’de değil, Sırbistan, Lübnan ve etrafımızdaki birçok ülkeyle… Neden bunu istiyoruz? Bunu, tarihi normalleştirmek için istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Avrupa Birliğine (AB) üye olmak istediğini vurgulayan Bakan Davutoğlu, “Rusya’ya karşı değil ya da Ortadoğu’yu bırakarak değil. Biz Rusya ile olan ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Ancak bu Amerika’ya karşı hareket ediyoruz demek değil ki. Biz ABD ile model bir ortak olmak istiyor ve deklare ediyoruz. Ama bu Rusya’ya karşı hareket ediyoruz demek değildir. Bizim Amerika ile model bir ortaklığımız, Rusya ile vize muafiyeti ve ekonomik entegrasyon politikamız var. Kesinlikle 2023 yılında AB’ye üye olacağız. Aynı zamanda çevreleyen bölgede aktif temel güç olmak istiyoruz” diye konuştu.

internethaber

{2}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.