Türkeş Diyarbakır’a gidemedi Bahçeli gidebilecek mi

Türkeş Diyarbakır’a gidemedi Bahçeli gidebilecek mi

Bugünlerde en çok konuşulan konulardan birisi MHP’nin Diyarbakır Mitingi. 1975 yılında Merhum Alparsalan Türkeş Diyarbakırda miting düzenlemek istemiş fakat başaramamıştı. Yıl 2011 bu kez partinin başında Bahçeli var.

1975’DE TÜRKEŞ BAŞARAMAMIŞTI

Türkeş, partisini kurduktan 6 yıl sonra Diyarbakır’a gitme kararı alır. Diyarbakır ziyareti öncesinde ‘Küçük Moskova’ya gidiyorum’ diyen Türkeş’e kentte büyük bir tepki gösterilir..

MEGAFONLA KONUŞMA YAPMAYA ÇALIŞIR ANCAK..

Alparslan Türkeş, kente girmekte güçlük çeker ve kentte olaylar çıkar. Olaylar sırasında polis kontrolü sağlayamaz ve jandarma olaylara müdahale eder. Atatürk Meydanı’na saat 20.00 sularında gelir. Kürsü tahrip edildiği için elindeki megafonla konuşma yapmaya çalışır. Ama çevredeki yoğun çatışma nedeniyle ne söylediği anlaşılmaz ve konuşmasını bitirmek zorunda kalır.

20 YIL SONRA DAĞKAPI’DA MİTİNG YAPAR

Çıkan olaylarda 1 er şehit olur, 8’i ağır 34 kişi de yaralanır. Alparslan Türkeş bir daha Diyarbakır’a adımını atmaz.

Tam 20 yıl sonra Alparslan Türkeş Diyarbakır’a gider. Bu kez Dağkapı meydanında mitingini yapar ve ‘Kürt-Türk ayrımı yok, et tırnak birbirinden ayrılmaz’ der.

BAHÇELİ DİYARBAKIR MİTİNGİ İÇİN KARARLI

Merhum Lider Arparslan Türkeş’in 1975’de yapamadığını bu kez Devlet Bahçeli deneyecek, bu miting bölge için önem arzediyor keza ülkenin birlik ve beraberliği için atılmış önemli bir adım olarak tarihi bir an yaşanacak.

{3}

Başbakan Erdoğan’ın, “Gavurdağı’nın ötesine geçemiyor” diyerek eleştirdiği MHP lideri Devlet Bahçeli sürpriz bir kararla 6 Haziran’da Diyarbakır’a gitmeye karar verdi.

MHP’NİN GAZETESİNDE MANŞET

MHP’nin gazetesi Ortadoğu bugün sürmanşetten Bahçeli’nin sözlerini yer verdi.. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Diyarbakır’a inadına gideceğim, orada bir kişi de karşılasa… Nerede, ne söylediysem Diyarbakır’da da kıvırmadan aynısını söyleyeceğim. Çünkü bu ülke bizim. Ne bir kum tanesi ne bir insan kaybına rıza gösteririz” dedi.

11 YIL SONRA BAHÇELİ DİYARBAKIR’DA

Diyarbakır’a en son 2000 yılında Başbakan Yardımcısı olarak bazı açılışlar için giden Bahçeli, böylece 11 yıl aradan sonra ilk kez oy istemek için gidecek.

Karaman gezisi dönüşü gazetecilere açıklama yapan Bahçeli, Diyarbakır gezisinde miting mi, salon toplantısı mı yapılacağını henüz kararlaştırmadıklarını belirterek, “Teşkilatlarımızla konuyu değerlendireceğiz ve nasıl bir toplantı yapacağımıza karar vereceğiz” dedi.

ANKARA’DA NE SÖYLÜYORSAM ORADA DA AYNISINI SÖYLEYECEĞİM

Bahçeli, “Diyarbakır’a farklı bir mesajınız olacak mı?” sorusuna, “Elbette oraya gitmişken bir şeyler söyleyeceğiz. Ancak biz her zaman ‘aynı türküyü’ söylüyoruz. Ankara’da ne söylüyorsam orada da onu söyleyeceğim” yanıtını verdi.

Bahçeli, Diyarbakır gezisinin Türkiye’de ortamın yumuşamasına katkı yapacağını da vurguladı.

Bölgeye gitmesiyle ilgili güvenlik riski olup olmadığı da sorulanMHP lideri, “Biz Allah’a tevekkül etmişiz. 1 milyon insanıda getirip yığsanız bir şey olacaksa olur. Kaderde ne varsa o olur” dedi.

11 YIL ÖNCE DİYARBAKIR’DAYDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tam 11 yıl önce kalkınma programı kapsamında Diyarbakır’a gitmiş ve dönemin HADEP’li Belediye Başkanı Ferudun Çelik’i alkışlaması dikkat çekmişti.

{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM