• DOLAR
  %-0,24
 • EURO
  %-0,02
 • ALTIN
  %-0,21
 • BIST
  %1,93
TEMAYÜL’DE KADIN YOK.

TEMAYÜL’DE KADIN YOK.

‘Temayül’de kadına oy yok!
AK Parti, aday listelerinin oluşturulmasında dikkate alınacak “temayül yoklaması”nı tamamladı. Teşkilattan kadınlara oy çıkmadı. İlk sıralara tırmanabilen az sayıda kadın arasında yalnızca Elazığ’da Prof. Açık, erkek rakiplerini geride bıraktı


Hafta sonunda binlerce AK Parti milletvekili aday adayı “temayül yoklaması” için delegelerin karşısına çıktı. Aday belirleme sürecinde dikkate alınacak yoklamanın ardından popülariteleri de anketlerle ölçülecek olan adaylar daha sonra parti genel merkezinde tek tek mülakata alınacak. Tüm bu verilerin toplanmasının ardından Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanacak komisyon AK Parti Milletvekili aday listesine son şeklini verecek.


Mevcut milletvekillerinin katılmadığı yoklamada İstanbul’da 902 kişi yarıştı. Anadolu Yakası’nın galibi eski Pendik Belediye Başkanı Başbakanlık Başdanışmanı Erol Kaya, 2. bölgenin galibi eski İl Başkan Yardımcısı Bülent Turan, 3. bölgeden ise eski İl Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati ilk sırada çıktı. Eski futbolcu Hakan Şükür ise 268 aday adayı arasında, Nebati’nin ardından 3. oldu.


CHP’nin kalesi olarak bilinen İzmir’de 1. bölgeden eski bir ANAP’lı ipi göğüsledi. İşadamı Bilal Doğan ilk sırayı alarak adaylık ihtimalini güçlendirdi. 2. bölgede ise bağımsız aday olarak girdiği 22 Temmuz seçimlerinde 14 bin oy alan Doktor Mehmet Bayındır ilk sırayı aldı.


TÜREL YEDİNCİ, TAYYAR 1.
Yeni dönemde milletvekili adayı gösterilmesine kesin gözüyle bakılan eski Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’da ancak 7. sırada kendisine yer bulabildi. Gazeteci Şamil Tayyar, Gaziantep’te delegenin çoğunluğunun oyunu alarak birinci sırada çıktı. Eski Adana milletvekili olan ancak 22 Temmuz seçimlerinde liste dışı bırakılan Abdullah Torun açık ara birinci oldu.


ERDOĞAN’IN ASKER ARKADAŞI
Güçlü Türkiye Partisi’ni kurarak siyasete giren daha sonra AK Parti’ye katılan Tuna Bekleviç, Edirne’de sonuncu oldu. Erzurum’da ilk sırayı Başbakan Erdoğan’ın asker arkadaşı olan eski Milli Eğitim Müdürü Ahmet Er aldı.


ÜÇ İLİN İKİNCİSİ TANIDIK İSİMLER
Sanayi Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden istifa eden Ali Boğa Muğla’da, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden ayrılan Oğuz Kağan Köksal Kırıkkale’de, TOKİ Başkanlığı’ndan ayrılan Erdoğan Bayraktar ise Trabzon’da ikinci sırada yer aldı.


Diyarbakır’da 1. sırada ‘silahçı’
28 Şubat sürecinde Refah Partisi’nin kapatılmasıyla siyasi yasaklı olan eski Kayseri Belediye Başkanı Şükrü Karatepe, yarıştan açık ara birinci çıktı.


Diyarbakır’da ise ilginç bir isim birinci oldu. Eski Silah Üreticileri Satıcıları ve Sevenleri Derneği Başkanı ve işadamı Cuma İçten birinci geldi. DP’den AK Parti’ye katılan Galip Ensarioğlu ise 4. sırada yer aldı.


İLK SIRADA TEK KADIN ADAY
Milletvekilliği için istifa etmesine izin verilen tek belediye başkanı olan Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci de oylamadan birinci çıktı. Konya’dan MHP kökenli Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan istifa eden Recep Konuk ilk sırayı aldı. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Üzülmez 4. oldu. Elazığ’da ise bir kadın aday birinciliği aldı. Prof. Dr. Yasemin Açık, 603 delegenin oyuyla birinci sırada yer aldı. Prof. Açık, sigara ve alkole karşı verdiği mücadeleyle tanınıyor.


3. SIRA BAŞÖRTÜLÜ ADAY
Kadınlarda ikinci başarı ise Trabzon’dan geldi. Üçüncü sırada yer alan Ayşe Köseoğlu, başörtülü olarak aday adaylık çalışmalarını yürütüyor.


Başka bir başörtülü aday adayı Sebahat Çakır ise Rize’den yoklamaya katıldı. Çakır, 6. olabildi.


ŞEHİT YARBAYIN EŞİ 7. SIRADA
Mayın patlaması sonucu şehit düşen kurmay yarbay Mikdat Şamdancı’nın eşi Emine Şamdancı da Malatya’dan 7. sırada yer aldı.


Başbakan’ın adamları
AK Parti’den aday olmak için göreviden istifa eden Başbakan Erdoğan’ın yakın çalışma ekibinden danışmanları ve bürokratlar da oylandı:
Dış Politika Başdanışmanı Emrullah İşler, Ankara 2. Bölge 1. sıra.
Başdanışman Ya

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2022-08-16 16:12:32
2022-08-16 16:09:05
2022-07-26 12:17:13