Anasayfa / Siyaset Haberleri / SON SEÇİM ANKETİ.!

SON SEÇİM ANKETİ.!

Son seçim anketinden çarpıcı sonuçlar


Metropoll, 31 ilde 1532 kişi ile telefon üzerinden görüşerek yaptığı Mart ayı seçim anketi sonuçlarını açıkladı. Ankete göre partilerin oy oranı ne? Başörtülü vekil olmalı mı? Türkiye başkanlık sistemine geçmeli mi? Metropoll Kamuoyu Araştırma şirketi, Mart ayında gerçekleştirdiği ‘Seçime Giderken Türkiye’ isimli kamuoyu araştırma çalışmasının II. Bölüm’ünü yayınladı.
AMAÇ
Bu araştırmanın temel amacı, 2011 genel seçimlerine doğru toplumun siyasal tercihlerini tespit etmek ve aynı zamanda gündeme ilişkin bazı konularda talep ve tepkilerini analiz etmektir.
Araştırmanın alan çalışması CATI (Computer Aided Telephone Interview – Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.
Araştırma; Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Ordu, Samsun, Trabzon, Van, Zonguldak ve Osmaniye’yi içeren 31 ilin merkez ilçe/ilçeleri, diğer ilçeler ve köylerinde 16-19 Mart 2011 tarihleri arasında toplam 1532 kişi ile yapılmıştır. Araştırma cinsiyet, yaş, il ve illerdeki merkez ilçe/ilçeler, taşra ilçeleri ve köy kotaları uygulanarak, 0,95 güven sınırları içinde ± 2,5 hata payı ile gerçekleştirilmiştir.
ANKET SORULARI VE ÇIKAN VERİLER?
Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi performansı ve CHP?
Ana Muhalefet Partisi lideri Kılıçdaroğlu’nu siyasi bir lider olarak başarısız bulanların oranı %60.5, başarılı bulanların oranı ise %29.4’tür.. CHP’li seçmenlerin %69.4’ü liderlerini başarılı bulmaktadır. Kılıçdaroğlu ve ekibinin yeterince uyum içerisinde çalışmadıklarına inananların oranı %59 civarındadır ve CHP’lilerin %37’si de bu kanaattedir. Kılıçdaroğlu ve ekibinin 12 Haziran seçimlerinde CHP’yi iktidarataşıyabileceğini düşünenlerin oranı ise yalnızca %19 civarında olup, CHP’lilerin de %47’si önümüzdeki seçimlerde bu kadro ile iktidar olabileceklerine inanmaktadır. Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdiğimiz araştırma bulguları ile karşılaştırdığımızda Türkiye genelinde CHP’nin mevcut ekibi ile iktidar olabileceğine inananların oranında yaklaşık %20’lik bir azalma olduğu görülmektedir.
Başörtülü bir kadının milletvekilliği yapması hakkında ne düşünürsünüz?{2}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.