Anasayfa / Siyaset Haberleri / Sarıgül hem ağladı hemde ağlattı

Sarıgül hem ağladı hemde ağlattı

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü ağırladı. Sarıgül, Gazeteport yazarı Yavuz Semerci, Açıl Sezen ve Kerimcal Kamal’ın sorularını yanıtladı.

91.6 Haberin Radyosu’na başarılar dileyerek söze başlayan Sarıgül, programda dinleyicilerden gelen soruları da yanıtladı.

Yaklaşan seçim nedeniyle ağırlıklı olarak siyasetin konuşulduğu 1.5 saatlik canlı yayında Mustafa Sarıgül, belediye başkanlığından, milletvekilliğine, parti kurma girişimine kadar tüm sorulara içtenlikle yanıt verdi.

Seçim öncesi CHP ile herhangi bir teması ya da resmi görüşmesinin olmadığını söyleyen Sarıgül, siyasette verdiği mücadelenin bireysel bir mücadele olmadığını sosyal demokrat düşüncenin iktidar olmasının kendisi için çok önemli olduğunun altını çizdi.

“KILIÇDAROĞLU RÜZGARININ ÖNÜNÜ KESMEDİK”
Sarıgül, parti kurma girişiminden vazgeçmesini ile ilgili de şunları söyledi:

“Türkiye’de yeni bir partiye ihtiyaç vardı. Sosyal demokrat düşünceyi temsil eden muhalefette yaklaşık 35 yıldır Sayın Baykal ve 40 yıldır parti ileri gelenleri vardı. Ve bir değişime ihtiyaç vardı. Tam parti kurma aşamasında Sayın Kılıçdaroğlu geldi ve CHP’de bir değişim gerçekleştirdi. Bizde bu değişimin önünü açtık ve Kılıçdaroğlu rüzgarının önünü kesmek istemedik. Ancak önümüzdeki seçimde nasıl bir çalışma yapılacak, nasıl bir gelişme olacak. Bunu hep birlikte göreceğiz.12 Haziran’daki tabloya bakarız. “

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP lideri olarak geçirdiği süreci kısaca özetleyen Sarıgül, “Kılıçdaroğlu, yönetime geldikten kısa bir süre sona referanduma gidildi.Ardından 5 genel kurul yaşandı. Yeni bir lider için dar bir zaman yarattı bu. Başarısını zaman gösterecek. Sosyal demokratların iktidarı için destek vereceğiz. Ancak bunun olması için bazı şeylerin yapılması lazım, onlar yapılmıyor.Yani ön seçim olması. yani partiye kayıtlı üyelerin kendi milletvekilleri seçmesi lazım. Genel Başkan’ın yüzde 10 kontenjanı olsun.Bilimsel ve entellektüel çalışmalar için , içişleri, dışişleri bakanlarından oluşan 50 kişiyi belirlesin. Ancak kalan 500 milletvekilini parti üyeleri seçmeli. Liderler senin adamın benim adamım konusu bitmeli. Seçim sonrası milletvekilleri belli olunca partililer kendi bölgelerindeki milletvekillerini tanımıyorlar. Bu partiye hizmet veren emek veren üyeleri üzücü bir durum. Onlarda sevdikleri emek verdikleri insanları bölgelerinde milletvekili olarak görmek istiyorlar. Artık başbakana bağlı değil halka bağlı milletvekilleri seçilmeli.”

Sosyal demokratlar iktidara gelmesinin yolunun büyükşehirlerdeki icraatlerin etkinliğinden geçtiğini belirten Sarıgül, konuyla ilgili şunları söyledi:

”AKP belediyelerden yükseldi ve gitti. Hele İstanbul. Herkes İstanbul’a bakar. Yerel yönetimler ve sosyal demokrasinin şahlanışı yerel yönetimlerden olabilir ki geçmişte yerel yönetimlerden Özal döneminde İstanbul şahlanmıştı. İstanbul’u o dönemde Nurettin Sözen kazandı. O başarı devam etmiş olsaydı Tayyip Erdoğan diye birisi yoktu. AKP büyükşehirlerde aldığı kaleleri koruyor. O zaman bu kaleleri tekrar koruması ya da korumaması neye bağlı? Örfüne, töresine, gelenek, inançlarına bağlı. Atatürk ilkelerine bağlı, geliştiren, güçlendiren, lafta değil icraatte Atatürkçü olan, yaptığı projelerle toplumun gönlünü kazanan, camide, cemevinde, kiliselerde, sinegoglarda ayrım gözetmeyen , toplumun her kesimini kucaklayan bir aday bulduğunuz zaman bu ancak toparlanabilir. Yoksa tek taraflı, klasik oyları alan adaylarla bir yeri kazanmak mümkün değil. Oyları korursun ama amaç oyları korumak değil ki, kazanmak.”

”Genel seçimlerin arkasından gelecek olan yerel seçimlerin özellikle muhalefet için çok büyük bir fırsat olacağı konusunda bir görüşünüz olduğu doğru mudur?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: ”Çok önemli fakat tabii 36 aylık bir süreç var. Ama 36 ay da çok kısa zamanda gelir geçer. Bu süreci çok iyi değerlendirmek lazım. Bana göre genel seçimin anahtarları yerel seçimlere bağlı. Bir de şöyle bir şey var. Vatandaş ev yıksa belediye,

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.