Rasmussen Ankara’da Libya Masada

Rasmussen Ankara’da Libya Masada

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile görüştü. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Başbakanlık’tan ayrılan Rasmussen, Davutoğlu ile Dışişleri Konutu’nda yapacağı görüşmenin ardından Türkiye’den ayrılacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile bir araya geldi. Başbakanlık Yeni Bina’da gerçeklen görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşme nedeniyle Bakanlar Kurulu Toplantısı’na da ara verildi. Görüşmede, Dişişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de hazır bulundu.

GÖRÜŞMEDE, LİBYA KONUSU DEĞERLENDİRİLDİ

Başbakan Erdoğan ile Genel Sekreter Rasmussen’in, görüşmelerinde Libya konusunu genişçe değerlendirdikleri ifade edildi. BM Genel Kurulunun 1970 ve 1973 sayılı kararları çerçevesinde, ateşkesin teminine yönelik neler yapılabileceğinin ele alındığı görüşmede, Libya halkının iradesine saygıyı öne çıkaran bir çizgi izlenmesi konusunda görüş alışverişi oldu. Görüşmede ayrıca NATO’da yeni komuta yapılanmasıyla ilgili değerlendirme yapıldı.

Libya’daki halk ayaklanmasının ardından Libya Lideri Kaddafi güçlerinin halka yönelik müdahalesinin ardından ABD’nin öncülüğündeki Koalisyon Güçleri Libya’ya askeri operasyon düzenlemiş, 12 gün süren operasyon 13. gününde NATO’ya devredilmişti. Halen NATO komutasında devam eden operasyonda Türkiye de denetim rolü üstleniyor. İzmir’deki NATO Hava Üs Komutanlığı operasyonun insani yardım merkezi olarak görev yaparken; Türkiye, insani yardımları kontrol etmek ve silah ambargosunu denetlemek görevlerini yerine getiriyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Başbakanlık’tan ayrılan NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Davutoğlu ile Dışişleri Konutu’nda yapacağı görüşmenin ardından Türkiye’den ayrılacak.

AJANSLAR

{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM