Anasayfa / Siyaset Haberleri / MSTB’DEN ÖNERİLER

MSTB’DEN ÖNERİLER

Mersin Sivil Toplum Birliği Platformu (MSTB) Başkanı Hüseyin Yıldıran, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak genel seçimlerde milletvekili adaylarında bulunması gereken kriterlerle ve partilere bulundukları önerilerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. 


MSTB’den partilere ve milletvekillerine öneriler


Mersin Sivil Toplum Birliği Platformu (MSTB) 2011 seçimlerinde milletvekilleri adaylarında aranması gereken nitelikleri ve partilere sunduğu önerileri açıkladı.


Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nde (MGC) MSTB tarafından düzenlenen basın toplantısı ile 12 Haziranda yapılacak olan genel seçimlerde milletvekilleri adaylarında olması gereken özelliklerin sıralanırken, partilere de öneriler sunuldu. Toplantıya MSTB Başkanı Hüseyin Yıldıran, MSTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Turgay Oktar ve Orhan Nomer, Genel Sekreter Sertaç Berber ve platformun üyeleri katıldı.


KRİTERLERİ SIRALADILAR


Burada söz alan MSTB Başkanı Hüseyin Yıldıran, öncelikle bir milletvekilinin konusunda uzman ve çevresinde sevilen bir kişi olması gerektiğini dile getirdi. Yine aynı şekilde, adayın demokratik kitle örgütleriyle yakın ilişki içinde olması gerektiğini vurgulayan Yıldıran, adayın aday olduğu seçim bölgesinin her türlü sorunlarını bilen bir kişi olmasını istedi. Ayrıca, adayın en az bir yabancı dili iyi bilemesi gerektiğini de vurgulayan Yıldıran, adayın üretken olması gerektiğini ve ülke sorunlarıyla ilgili çözüm projeleri üretebilmesini istedi. Adayın seçilmesi takdirinde seçim bölgesine sık sık gelmesi gerektiğini dile getiren Yıldıran, adaylardan seçildikten sonra bölge sorunlarını meclise taşıması gerektiğini söyledi. Ayrıca adayların genç ve dinamik, adli sicil yönünden temiz, çevreye ve sanata karşı duyarlı olmasını da isteyen Yıldıran, kriterler arsında adayların kamuya borçlu olmaması gerektiğini de hatırlattı.


PARTİLERE ÖNERİLERDE BULUNDULAR


Milletvekillerinde olması gereken kriterleri sıraladıktan sonra partilere de önerilerde bulunan Yıldıran, partilerden adayların belirlenme aşamasında partiye kayıtlı olan tüm üyelerin yardımı ile birlikte ön seçim usulü ile seçmesini istedi. Partilerden özellikle kadınlara ve gençlere öncelik verilmesini isteyen Yıldıran, kontenjan adaylarının kendi bölgelerinden seçilmesine özen gösterilmesi gerektiğini de vurguladı. Ayrıca Partiyi ve teşkilatı iyi tanıma adına adayların parti teşkilatında belirli bir süre çalışmış olması gerektiğini dile getiren Yıldıran, son olarak partilerin harcamalarının şeffaf ve hesap verilebilir olmasını, Partilerin her meslek gurubundan adayı meclise taşıması gerektiğine dikkat çekti. {2}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.