MHP’den İttifak Bombası

MHP’den İttifak Bombası

Genel seçimlere kısa bir süre kala ittifak görüşmeleri hızlandı. O kadar hızlandı ki, gözlerden uzak el bile sıkışıldı.

Seçimlere tek başlarına gireceklerini açıklayan MHP ve DP genel seçimlere beraber girmek için anlaşma yaptılar. Bu o kadar gizli bir anlaşma ki, her iki partinin genel başkan yardımcıları bile henüz bu anlaşmadan haberdar değiller.

Peki, MHP ve DP arasındaki bu çok kozmik beraberlik nasıl sağlandı?

DEMOKRATİK HAREKET GELİYOR!

Türktime’ın haberine göre, milliyetçi kökeniyle bilinen Namık Kemal Zeybek’in DP’nin başına gelmesiyle bir miktar oyların DP gideceğini öngören MHP Lideri Devlet Bahçeli, yakın bir kurmayına, “DP ittifak arayışında, MHP çatısı altında seçime gireceklerse, buna sıcak bakarız” talimatı verdi. Aynı zaman dilimlerinde Saadet Partisi ile ittifak görüşmeleri yapan DP’liler de MHP’ye sıcak mesajlar gönderdiler. Bu gelişmeler üzerine DP genel başkan yardımcıları Salih Uzun ve Ahmet Uyanık MHP ile görüşmeye başladılar. Birkaç gündür yoğunlaşan görüşmeler sonucunda dün MHP ve DP ittifak için anlaştılar.

DP SEÇİMLERE MHP ÇATISI ALTINDA GİRECEK

DP’liler, MHP çatısı altında seçime girecekler. İttifak görüşmelerinde Saadet Partisi ve Türkiye Partisi de masaya yatırıldı. Varılan anlaşmaya göre DP’nin MHP ile ittifakı kamuoyuna açıklandıktan sonra Saadet Partisi ve Türkiye Partisi önce kendi aralarında, daha sonra da MHP ile birleşecekler.

MHP ve DP’liler arasındaki anlaşmanın ayrıntıları da oldukça ilginç.

MHP DP’YE 10 MİLLETVEKİLİ VERECEK

DP yetkilileri MHP’den 15 Milletvekili talep ettiler. MHP, 7 Milletvekilinde diretti.

Sayı konusunda tam mutabakat sağlanamayınca, “7-10 arasında bir rakamda uzlaşırız” diyerek bir prensip kararı aldılar. DP’li bir yetkili, “Milletvekili sayısını Saadet Partisi geldiğinde netleştiririz” şeklinde bir öneri sundu.

SP VE TP DE İTTİFAKA GİRECEK

DP en geç 3 gün içinde konuyla ilgili resmi kararını kamuoyuna açıklayacak. DP’nin MHP çatısı altında seçimlere girmesine en yüksek itiraz DP’nin teşkilat başkanı Ahmet Uyanık’dan geldi ama bu konuda yalnız kalınca geri adım atmak zorunda kaldı. Olağanüstü bir gelişme olmazsa DP’liler genel seçimlere MHP çatısı altında girecekler. Son söz elbette liderlerin olacak.

internethaber

{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM