Anasayfa / Siyaset Haberleri / MGK TOPLANDI

MGK TOPLANDI

MGK Terör Gündemiyle Toplandı Yüksek Askeri Şura toplantılarında yeni komuta kademesinin belirlenmesinin ardından ilk Milli Güvenlik Kurulu Ankara’da toplandı. Toplantıda son günlerde artan terör olayları, Kandil’e yönelik hava harekatı ve Suriye’deki gelişmelerin ele alınması bekleniyor. Toplantı öncesi Başbakanlık’ta mini bir zirve de yapıldı.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Çankaya Köşkü’nde gerçekleşen toplantıda Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay Başkanı sıfatı ile ilk kez yer alıyor.
4 Komutan ve 3 Bakan İlk Kez MGK’ya Katılıyor
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mehmet Erten ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu da yeni komutanlar olarak kurulda ilk kez yerlerini aldı.
Hükümetten ise Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin Milli Güvenlik Kurulu toplantısına ilk kez katıldı.
Gündem Terör ve Suriye


Toplantıda son günlerde artan terör olayları kapsamında terörle mücadele çerçevesinde alınacak tedbirler ile Suriye’de yaşanan gelişmelerin ele alınması bekleniyor.


Bu sebeple Türkiye’nin Şam Büyükelçisi Ömer Önhon da toplantıda yerini alıyor.
MİT Müsteşarı da Katılıyor
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da katıldığı toplantı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in şehit cenazelerine katılmaları sebebiyle bir saatlik bir gecikmeyle başladı.
MGK Öncesi Başbakanlıkta Mini Zirve
Bu arada kritik MGK öncesi Başbakan Erdoğan Başbakanlık Resmi Konut’unda kurmaylarıyla biraraya geldi. Toplantıya MİT Müsteşari Hakan Fidan’da katıldı.
Başbakan Erdoğan’ın MGK toplantısı öncesinde kurmaylarıyla biraraya gelme geleneği bozulmadı. Toplantıya MGK üyesi bakanlar ile birlikte, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.
Mini zirvede son günlerde artan terör olayları ve PKK kamplarına yönelik dün yapılan operasyon ile Suriye’de yaşanan gelişmelerin ele alındığı belirtiliyor.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Yeni İhraç Furyası: Bir Gün Herkes KHK’lı Olur Demiştik

Yeni İhraç Furyası: Bir Gün Herkes KHK’lı Olur Demiştik   KHK’lar ile ihraçlar ilk başladığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.