MECLİS KARIŞTI.!

MECLİS KARIŞTI.!

AK Parti’liler; Akkuyu’ya nükleer santral yapılması kararına tepki gösteren CHP’lileri siyaset yapmakla suçladı…


Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı ikinci birleşim toplantısında, Akkuyu’da kurulması düşünülen nükleer santral konusunda tartışma çıktı. Meclis sonunda söz alan ve geçtiğimiz haftalarda Japonya’da yaşanan deprem sonrasında nükleer santralde meydana gelen radyoaktif sızıntının tehlikelerinden bahseden CHP’li katip üye Jasmina Lokmanoğlu, “Hükümetin Mersin Akkuyu’ya kurmayı düşündüğü nükleer enerjiyi biz istemiyoruz” dedi. Mersin’de nükleer enerji istediklerini ifade eden AK Parti’li Meclis üyeleri Abdullah Özdemir ve Ramazan Tüzün ise, bu olayın Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülmesini siyasi bir davranış olarak gördüklerini belirterek, “Nükleer santralin yapılacağı yer, Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olmadığı için, bu konunun tartışılacağı yer de burası değildir” diye konuştular. Bunun üzerine söz alan CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir ise, “2013 Akdeniz Oyunları’nda Mersin’e destek veren Sayın Başbakan’ı nasıl alkışladıysam, Mersin’e nükleer tehlikeyi kurmak istenmesini de aynı şekilde eleştiririm” dedi. Nükleere karşı çıkmanın bir insanlık ve yurttaşlık görevi olduğunu savunan Özdemir, “Mersin’de nükleer santral kurulmasını, bir akıl tutulması olarak görüyorum. Çünkü Mersin bir nükleer kenti değil, bir turizm kenti olmaya layıktır” dedi.
 
Nükleer tartışmaları Büyükşehir Meclisi’ni karıştırdı


Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santralin gündeme gelmesinin üyeler arasında tartışmaya neden olduğu bildirildi.
  
Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, mart ayı ikinci birleşim toplantısı, Belediye Başkan Vekili Erol Ertan başkanlığında yapıldı.  CHP’li Jasmina Lokmanoğlu’nun ”Japonya’da yaşanan deprem sonrasında nükleer santralde meydana gelen radyoaktif sızıntı, insanları kanser olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Bu yüzden insanların bir kısmı o bölgeden ayrılmayı tercih ederken, kalanlar da gıda maddelerini yurt dışından temin etmek zorunda kalacaklar. Bu noktada tüm Avrupa ülkeleri ve bilim adamları nükleer enerjinin risklerinden bahsederken, hükümetin Akkuyu’ya kurmayı düşündüğü nükleer enerjiyi istemiyoruz” demesi üzerine toplantıda tartışma yaşandı.  Bunun üzerine söz alan AK Partili meclis üyesi Abdullah Özdemir, şöyle konuştu: ”Bu olayın görüşülmesini siyasi bir davranış olarak görüyorum. Nükleer enerji santralinin yapılacağı yer, Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanında olmadığı için, bu konunun tartışılacağı yer de burası değildir.” CHP’li meclis üyesi ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir de yaptığı konuşmada, ”Akkuyu elbette Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde değil. Ancak, orada meydana gelebilecek herhangi bir sızıntı burayı da doğrudan etkileyecektir. Bu yüzden 2013 Akdeniz Oyunları’nda Mersin’e destek veren Başbakanı nasıl alkışladıysam, Mersin’e nükleer tehlikeyi kurmak isteyen Başbakanı da aynı şekilde eleştiririm” dedi.
 Nükleere karşı çıkmanın bir insanlık ve yurttaşlık görevi olduğunu belirten Özdemir, şöyle devam etti:
 ”Mersin’de nükleer santral kurulmasını, bir akıl tutulması olarak görüyorum. Çünkü Mersin bir nükleer kenti değil, bir turizm kenti olmaya layıktır. Büyükşehir Belediye Meclisi bir yerel parlamentodur ve bu parlamentodan nükleere evet çıkmaması gerekir. AK Partili arkadaşların olayı partisel bir karar değil, bir yurttaş olarak değerlendirmesini umuyoruz. Nükleer santrale karşı çıkmanın siyasi bir yönü yok. Nükleere karşı çıkmak kente, insana ve doğaya sahip çıkmak demektir. Nükleere evet demek, geleceği yok etmek anlamına gelmektedir. Sizden beklentimiz, kendi partinize giderek bu olayın yeniden gözden geçirilmesini istemenizdir. Nükleer santral, evdeki tüp gaza benzemez. Geleceğimize hep birlikte sahip çıkmak zorundayız.” Ko

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM