Anasayfa / Siyaset Haberleri / Laik Oylar Yükselişe Geçti

Laik Oylar Yükselişe Geçti

“Arap Baharı’nın kışa” dönüşmesi kaygılarına karşı Türkiye örneği gösteriliyor. Financial Times gazetesi, “post-İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi, Türkiye’nin kemikleşmiş siyasi yapısını kırdı ve Kemalist egemen çevreleri rekabet etmeye zorladı” yorumunu yaptığı analizinde, “laik oyun yavaşça yükseldiğini” de yazdı.

Financial Times

ARAP BAHARI KIŞA DÖNMEYECEK

İngiliz gazetesi Financial Times, tanınmış yazarı David Gardner imzasıyla yayımladığı analizde ayaklanmaların sürdüğü Arap dünyasındaki gelişmelerden sevinç duyulması gerektiğini belirtti. “Arap Baharı’nın kışa dönüşeceği” yönündeki karamsar tahminlere karşı çıkan gazete, İslamcıların, her yerde büyük seçim zaferlerini elde edeceğini düşünmek için “otomatik bir neden” bulunmadığını savundu.

EN ANLAMLI ÖRNEK TÜRKİYE

Karamsarların, “ilk başta geniş tabana dayansa da daha sonra teokratik unsurlarca rehin alınan İran devrimi”ne işaret ettikleri belirtilirken “Ancak, bugün en anlamlı örnek, halen İran ile açık bir bölgesel rekabet içinde olan Türkiye’dir” denildi. Gazete, Türkiye örneğini şu sözleri de değerlendirdi:

LAİK OYLAR YÜKSELİYOR

“Post-İslami Adalet ve Kalkınma Partisi, 2002 yılından bu yana Türkiye’nin, kemikleşmiş bir siyasi yapısını kırdı ve yerinden Kemalist egemen çevreleri rekabet etmeye, hükümetleri generallerin aracıyla ile değil, sadece sandıkta değiştirebileceklerini kabul etmeye zorladı. Laik oy şimdi yavaşça yükseliyor. Eski düzen döneminde ise, despotluk ve İslamcılık birbirini besliyordu.”

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.