Anasayfa / Siyaset Haberleri / KÜRT PEN’İ İÇİN İLK ADIM.

KÜRT PEN’İ İÇİN İLK ADIM.

Kürt PEN’i için ilk adım atıldı


 Diyarbakır’da bir araya gelen yazar ve şairler Dünya Yazarlar Birliği’ne (PEN) bağlı olarak Kürt PEN kurulması için çalışmalara başladı. PEN’in İspanya, İsviçre gibi ülkelerde de farklı dillerden şubeleri bulunuyor.


 Farklı görüşlerden yazar, eleştirmen ve şairleri bir çatı altında toplayan Dünya Yazarlar Birliği PEN’in Türkiye’de Kürtçe için bir şube oluşturulması için bir araya gelen yazarlar arasında Yaşar Kemal de bulunuyor. Kürt PEN Girişim Komitesi Türkiye PEN Diyarbakır temsilcisi Şeyhmus Diken, Kürt Yazarlar Derneği Başkanı Mehmet Deviren, Kürt Yazarlar Derneği yöneticisi Arjen Ari, Kürtçe kitapları da bulunan yayıncı Lal Laleş ve Kawa Nemir’den oluşuyor.


Türkiye PEN yönetiminin kurumsal desteği ile başlayan sürece Uluslararası PEN Merkezi de ön onay verdi. Kürt PEN’in PEN’in ilk genel kurulunda onaylanması bekleniyor. Kürtçe’nin yaşadığı siyasal, toplumsal, ekonomik, kültürel sıkıntıların aşılması, Kürt edebiyatının gelişmesi hedefiyle yola çıkan Kürt PEN, Kürtçe’nin yanısıra Türkçe, Ermenice, Arapça ve Süryanice’ye de destek verecek.
Radikal


{2}

Çok Okunan Haber

Genel iktidarın yolu,belediyelerin başarı hikayelerinde

Not:Bu makale 2019 yılının Ekim ayında kaleme alındı ve bu köşede yayınlandı…YENİDEN YAYINLIYORUM Geçtiğimiz hafta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir