Anasayfa / Siyaset Haberleri / Kılıçdaroğlu Paratonerini Kaybetti

Kılıçdaroğlu Paratonerini Kaybetti

Gürsel Tekin ile Kılıçdaroğlu arasına kimler girdi?

Tekin’in yakın dostu Barış Yarkadaş bugünkü yazısında çok net olarak Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı..

Yarkadaş, “Tekin gibi bir paratoneri yok.. Bir yılda 4 kez MYK’ya fatura kesti..

Bundan sonra kendisi yıpranacak” dedi.

İşte Yarkadaş’ın yazısı:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geride bıraktığımız günlerde, “beklenen revizyon”u gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, CHP’nin Örgütten ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’i Tanıtım, Basın ve Propaganda’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirdi. Tekin’in yerine ise, eski BakanNihat Matkap atandı. Kılıçdaroğlu, CHP MYK’da görev yapan, Hurşit Güneş Sena Kaleli, Süheyl Batum, Umut Oran, İzzet Çetin, Osman Korutürk, Gülsün Bilgehan, Engin Altay ve Alaattin Yüksel’i “teşekkür ederek” görevden aldı. Yerlerine ise Nihat Matkap, Atilla Emek, Gökhan Günaydın, Yakup Akaya, Faruk Loğoğlu, Birgül Ayman Güler, M. Zeki Gündüz, Perihan Sarı’yı atadı.

Daha önce de yazdım… Kılıçdaroğlu, bu hamleyi aslında 12 Haziran seçimlerinden hemen sonra yapacaktı. Ancak; Deniz Baykal ile Önder Sav’ın “olağanüstü kurultay” için imza toplamaya başlamasıyla birlikte kararından vazgeçti. MYK’daki olası değişikliğin, “Sav ve Baykal’ın isteği üzerine yapıldığı algısı” ortaya çıkacağı için süreci izleme kararı aldı. Kılıçdaroğlu, bu görüntüyü vermemek için, gelişmeleri dikkatle izledi. MYK’daki arkadaşlarına “İmza vermemeleri için delegeyle görüşmeyin, herkes özgür iradesiyle kararını versin” dedi. Baykal ve Sav’ın olağanüstü kurultay için topladığı imzaların 650’ye ulaşamadığını ve sadece 280’de kaldığını görünce de değişiklik için düğmeye bastı.

Bu arada bir parantez açarak, 280 sayısına da açıklık getirelim: Yeni düzenlenen ve çok az bilinen bir uygulamaya göre,delegeler notere gidip olağanüstü kurultay için imza verdiğinde, noter bu evrakın bir kopyasını da ilgili kuruma gönderiyor. CHP Genel Merkezi, bu yüzden delegelerin verdiği her imzadan, en geç iki gün sonra haberdar oluyordu. Genel merkez yönetiminin, “Kurultay isteyenlerin sayısı 280’de kaldı’’ demesinin sebebi bu… Genel Merkez, imza verenlerin sayısına noterlerden gelen evraklar sayesinde ulaşmıştı. Bu bağlamda, olağanüstü kurultay için imza toplayanların,“İsimler bizde kalacak, bu imzalar bizim namusumuzdur”demesinin hiçbir anlamı yok…

Şimdi gelelim tekrar esas meseleye:

Kılıçdaroğlu, geride bıraktığımız pazar günü, İstanbul’daki ilçe başkanları ve il yönetimiyle Movenpick Otel’de bir toplantı yaptı.Gürsel Tekin’in katılmadığı toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, ilçe başkanlarına, “Bundan sonra örgüt işleriyle daha çok ilgileneceğim” dedi. CHP liderinin bu sözü, Tekin’in görevden alınacağının işaretiydi.

Bu bağlamda, burada Tekin’in görevden alınıp yerine Nihat Matkap’ın getirilmesinden çok, Kılıçdaroğlu’nun bakış açısının ve “yeni konsept”inin değerlendirilmesi gerekiyor. Kılıçdaroğlu eğer dediği gibi “örgüt işleriyle daha çok ilgilenirse” hata yapar. Zira; Kılıçdaroğlu, ‘’örgüt işleri’’yle ilgilenmeye başlarsakısa sürede boğulur. Meselelere ‘’dışarıdan bakabilme, denetleyebilme’’ yetisini kaybeder.

Neden mi?

CHP örgütleri, seçim kampanyasında TV ve gazetelere yapılan reklam harcamalarının kasayı boşaltması yüzünden bugün parasızlıkla boğuşuyor. Tekin’i en çok yıpratan ve “çözüm ürütmekte çaresiz bırakan” sorun buradan kaynaklanıyordu.Erdoğan Toprak ile Hurşit Güneş’in yaptığı 50 milyon dolarlık reklam bütçesi, örgütlere aktarılacak tek kuruş bırakmamıştı. CHP örgütleri bu yüzden, seçim kampanyasını neredeyse beş parasız yaptı… Bu sorunun yarattığı haklı öfke patlaması, Tekin’i hızla yıprattı.

Şimdi aynı sorun, Nihat Matkap’ı bekliyor… CHP’nin

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.