Anasayfa / Siyaset Haberleri / Karayılan Kandil’den ses verdi

Karayılan Kandil’den ses verdi

AKŞAM yazarı Serdar Akinan, PKK’nın iki numarası Murat Karayılan ile Kandil’de görüştü. Karayılan, Ortadoğu’da değişen dengelerden ABD politikalarına, 15 Haziran eşiğinden Kastamonu saldırısına kadar kritik sorulara  yanıt verdi.

KÜRTLER adına siyaset yapan kesimin belki de en temel aktörlerinden biri hiç şüphesiz ki Kandil… Türkiye, tarihinin en kritik seçimlerine yürürken Kürt meselesindeki gelişmelerin içinde taşıdığı anlam ve potansiyel tam manasıyla kamuoyu gündemine maalesef yansımıyor. Sağlıklı bilgi akışı olmadığından da tartışmaların ekseni çok yanlış yerlerde.

Ne olup bittiğini anlama kaygısıyla aylar önce görüşme talebimi ilettiğim Kandil, geçtiğimiz günlerde nihayet kapılarını bana açtı. Kandil’de örgütün tepe ismi Murat Karayılan’la gerçekleştirdiğim söyleşi yaklaşık dört saat sürdü. Kürt siyasi hareketinin silahlı kanadının bu kritik ismiyle, meselenin hemen hemen her açısını derinlemesine konuşma ve tartışma fırsatı buldum. Konuşulanlar ve Kandil’de kaldığım günler zarfında yaşadıklarım elbette gazete sayfalarına sığamayacak boyutta. Türkiye’nin bu kritik eşiğinde Kandil’in duruş ve düşüncelerine dair kısa ama temel kısmını yansıttığım bu söyleşi kamuoyunda etraflıca tartışmayı hak eden önemde. Umarım sürece bir katkı sunar.
Serdar AKİNAN / KANDİL

{3}

– 12 Haziran, her anlamda bir eşik. Bu seçimleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Seçim sonuçları üç aşağı beş yukarı belli. Ancak bu seçimler Türkiye’nin iç sorunları açısından önemli bir sürece tekabül ediyor. Özellikle Kürt sorununa yaklaşım konusu Türkiye’nin geleceğini belirleyecek.
– Kürtler açısından tablo nasıl?
AKP hükümeti, 12 Eylül anayasasını değiştirmekten dem vuruyor ama 12 Eylül anayasasının en çarpıcı maddelerinden birisi yüzde 10 seçim barajıdır. Bundan hiç bahsedilmiyor. Esas olarak Kürt siyasetinin öz gücüyle seçime girmesi yönünde engel oluşturuldu. Bu barajı atlatmak için bağımsız adaylar biçiminde siyasete girme söz konusu. ‘Emek Demokrasi’ adı altında ortaya çıkan bağımsız adaylar listesi, ulusal demokratik birlik çerçevesinde, Türkiye halklarını temsil etmeye dönük bir fotoğraf sergiliyor. Seçim sonuçlarının pratiğe dökülmesi ve anayasa sürecine yansıtılması açısından kendi çapında belli bir önem arz edecektir.
ATILACAK ADIMLAR ÖNEMLİ  
– Bu meclise ‘kurucu meclis’ atfı yapılıyor. AKP’nin bir anayasa çalışması var ve seçim sonrası Türkiye’nin önüne konacak. Öte yandan İmralı’da Öcalan’la görüşülüyor. Orada birtakım talepler var. Dolayısıyla olmazsa olmazlarınız nelerdir?
Şurası açık; ortada bir engel var ve adil demokratik bir seçim olmayacak. Bu anlamda oluşacak siyasi tablonun, kurucu meclis niteliğinde olacağını düşünmüyoruz. Kurucu meclisin tüm toplumsal kesimleri temsil eden, adil bir oranla oluşması gerekiyor. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana kanayan yara durumundaki Kürt sorununu, bu anayasal oluşum süreciyle çözecek miyiz çözmeyecek miyiz? Bu çok önemlidir.
Tunus’la başlayan ve Arap ülkelerine yayılan yeni süreç, Ortadoğu’yu yeniden biçimlendirecektir. Bu halk hareketleri her ne kadar demokrasi, adil paylaşım gibi gerçekçi ve desteklenmesi gereken talepler temelinde gelişiyorsa da biliyoruz ki kapitalist modernitenin merkezi güçleri, sürece müdahale ederek, restorasyonla sonuca ulaşması için çaba sarf ediyorlar. Süreç derinleşecek ve Ortadoğu yeniden şekillenecektir. Kürt halkı da bu bölgenin en eski halklarından biri olarak içinde bulunduğu statüsüzlüğü aşmak istemektedir. Kürt halkı ve bölge halkları 90 yıldan bu yana büyük trajediler yaşamıştır. Bu çözülmeye muhtaç bir sorundur. Bu sorun tümüyle seçim sonrası gelişecek anayasal çerçeveye ve atılacak adımlara bağlanmıştır.
AKP, AMERİKA İLE ANLAŞTI
Türkiye, gerçekten bölgede demokratik açılımcı bir ülke mi olacak? Yoksa, iç sorunlarıyla boğuşan, belli bir eğilimin etkisi altında serüvenlere sürüklenecek dar bir ülke mi olacak olgusu netleşecektir. Bu konuda AKP politikalarını

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir