Anasayfa / Siyaset Haberleri / İsrail’e karşı 7 aşamalı B planı

İsrail’e karşı 7 aşamalı B planı

BM’nin Mavi Marmara raporunu açıklayacağı 23 Ağustos’ta İsrail özür dilemezse, hava gerilecek. Başbakan Erdoğan’ın ifade etttiği ‘B Planı’ 7 aşamalı olarak devreye girecek

HABERTURK
 
İsrail’in 9 Türk vatandaşın ölümüne neden olan Mavi Marmara baskınına ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) Raporu 23 Ağustos Salı günü açıklanacak.
 
Türkiye rapor öncesinde veya hemen sonrasında İsrail’in özür dilemesini, tazminat ödemesini ve Gazze ablukasını kaldırmasını istiyor. Ancak İsrail’den yapılan son açıklamalar bu ihtimali zayıflattı. Türkiye talepleri yerine getirilmezse, Başbakan Erdoğan’ın ifade etttiği biçimde ‘B Planı’nı önümüzdeki günlerde devreye sokacak.
 
Habertürk B Planı’nın ayrıntılarına ulaştı:
 
1) MASLAHATGÜZAR DÖNECEK
Daha önce büyükelçisini geri çeken Türkiye, İsrail’de maslahatgüzar düzeyinde temsil ediliyor. Maslahatgüzar Tolga Uncu’nun kararname ile merkeze alınması söz konusu. Eğer özür gelmezse Uncu, Türkiye’ye gelecek ve yerine atama yapılmayacak. Böylece diplomatik ilişkiler “yok” seviyesine inecek.
 
2) İSRAİL BÜYÜKELÇİSİ’NE VİZE YOK
İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy’nin görev süresi eylül ayında sona eriyor. Türkiye yeni İsrail Büyükelçisi’ni kabul etmeyecek ya da İsrail büyükelçi göndermeyecek.
 
3) ERDOĞAN GAZZE’YE GİDECEK
Özür gelmezse, Erdoğan eylül ayında Gazze’ye gidecek.
 
4) İSRAİL’E DAVA DESTEKLENECEK
Mavi Marmara kurbanları İsrailli askerlere ve hükümet yetkililerine dava açacak. Dışişleri Bakanlığı da davalara hukuki destek verecek. İsrail hem maddi hem manevi olarak yıpratılacak.
 
5) FİLİSTİN’E TAM DESTEK
Türkiye, Filistin’in BM üyeliği için tam destek vererek lobi yapacak. İsrail ise tüm uluslararası platformlarda yalnız bırakılacak.
 
6) ASKERİ İŞBİRLİĞİ BİTECEK
Türkiye, İsrail’i her yıl Anadolu Kartalı ve Güvenilir Deniz Kızı tatbikatlarına davet ediyordu. Bundan sonra Türkiye, hiçbir tatbikata İsrail’i davet etmeyerek askeri işbirliğine son verecek. Türkiye ile İsrail’in savunma sanayii alanındaki işbirliği üst düzeydi. Bundan sonra yeni proje alınmayacak.
 
7) TİCARİ YAPTIRIM
Türkiye, İsrail ile ekonomik ilişkilerini sınırlayacak ve İsrail’e yönelik yatırımlarını da kısacak. Kültürel ve sosyal ilişkiler de tam anlamıyla en düşük noktaya gelecek.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.