Anasayfa / Siyaset Haberleri / İlklerin 30 Ağustos’u

İlklerin 30 Ağustos’u

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından ”e-muhtıra”nın internet sitesinden kaldırılması hakkında Gül’e bilgi verildi ve ”Sizi üzdük” denildi

VATAN

Tarihi 30 Ağustos

Cumhurbaşkanı Gül, Karargah’taki kutlamaları Genelkurmay Başkanı’nın yerine kabul etti.

Gül, Karargah’taki kutlamaları Genelkurmay Başkanı yerine kabul eden ilk “Cumhurbaşkanı” oldu. Siviller asker yerine Gül’ün huzurunda kutlama kuyruğuna girdi. Orgeneral Özel, kendi karargahında Meclis Başkanı Çicek ve Başbakan Erdoğan’dan sonra Gül’ü tebrik etti.

TSK’nın bir çok “ilk”inin ardından kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Genelkurmay Karargahı’nda düzenlenen törende “tarihi” bir ilke daha imza atıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Karargah’ta tebrikleri kabul ederek “Başkomutan” sıfatıyla kutlamaları kabul eden ilk Cumhurbaşkanı oldu. Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel de kendi Karargah’ında Gül’ün huzurunda kuyruğa girerek, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Erdoğan’dan sonra Gül’ü tebrik etti

Karargah’ta bir ilk

Genelkurmay Başkanı’nından sonra anamuhalefet partisi lideri olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç kutladı.

Gül’ü, protokolun zirvesinin ardından Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, konfederasyon, sendika ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, orgeneraller, oramiraller ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin diğer mensupları, bürokratlar ve yabancı askeri ataşeler ile diğer bazı kurum ve kuruluşların temsilcileri de tebrik etti.

Makamında ağırladı

Cumhurbaşkanı Gül, kutlamaları kabul ederken arkasında yaveri hazır bulunurken, iki yanında da Türk bayrakları yer aldı. Bayraklardan birinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunduğu görüldü. Kabülden önce ise Org. Özel, Genelkurmay Başkanlığı makamında Gül, Erdoğan ve Çiçek’i ağırladı. Sohbetteki sıcaklık fotoğraflara da yansıdı. Basına kapalı yapılan törene geçen yıl sadece TRT alınmıştı. Bu yıl ise TRT’nin yanısıra Cumhurbaşkanlığı Foto Film Şube Müdürlüğü görevlisi de alındı ve Anadolu Ajansı üzerinden ve Çankaya Köşkü’nün sitesinden fotoğraf servisi de yapıldı.

Şeref Salonu’nda, önceki yıllarda düzenlenen tebrik törenlerinde Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları kutlamaları kabul ediyordu. Ancak 18 Ağustos’ta yapılan son MGK’dan önce Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in sohbeti sırasında Özel uygulamanın değişmesine yol açan bir teklifte bulundu. “30 Ağustos’ta başkomutan olarak tebrikleri sizin kabul etmenizi istiyoruz” diyen Özel’e Gül “Evet. Daha iyi olur” karşılığını verdi. Geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı’na bir reportaj veren Gül, ilk kez gerçekleşen uygulamaya ilişkin, “Bu 30 Ağustos’ta başkomutan olarak bütün kutlamaları ben kabul edeceğim. Genelkurmay Başkanımız, Başbakanımız Milli Güvenlik Kurulundan önce yaptığımız bir konuşmada Genelkurmay Başkanı’nın getirdiği bir düşünceydi. Biz de çok doğru bulduk. Uygulama bundan sonra böyle olacaktır” demişti.

{2}

‘Mayamız sağlam bize güvenin’

30 Ağustos Zafer Bayramı ve TSK Günü ile Ramazan Bayramı’nın aynı güne denk gelmesi Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel’in, mesajına da yansıdı. TSK’nın yeni komutanı 30 Ağustos nedeniyle yayımladığı mesajında, hem TSK’ya hem de Ulus’a seslendi. Org. Özel, “Sevgili halkımız şundan emin olmalıdır ki, TSK’nin mayası sağlamdır. Bağrınızdan çıkan biz evlatlarınıza inanın ve güveni

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.