İBB’ye suçlama: 100 ihalede usulsüzlük

İBB’ye suçlama: 100 ihalede usulsüzlük

İBB’nin 2005-2008 dönemine ait tüm yol ve inşaat ihalelerinin hukuka aykırı olduğu belirtildi. Topbaş, 100’e yakın ihalede usulsüzlük yapmakla suçlanıyor.
 

İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2005-2008 dönemine ait tüm yol ve inşaat ihalelerinin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla İBB Başkanı Kadir Topbaş ve İBB Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak hakkında soruşturma açılmasına izin verilmemesi kararı Danıştay tarafından reddedildi; Topbaş’a yargı yolu açıldı.

Danıştay’ın dosyayı gönderdiği İstanbul Cumhuriyet Savcılığı da olayda ihmali bulunan 11 belediye yetkilisini daha soruşturmaya dahil etti. İstanbul Belediyesi yönetimi 100’e yakın ihalede usulsüzlük yapmakla suçlanıyor. Şikâyetçi İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Seymen de konu ile ilgili, “5-6 milyar dolarlık yol ve kavşak inşaatı İBB tarafından hukuka aykırı olarak inşa edilmiştir. Topbaş ve belediye yetkilileri suçludur. Soruşturmayı tamamlamayarak, seçim sonrasına bırakmayı amaçlıyorlar” dedi.

Prof. Dr. Seymen, “yol ve kavşak ihalelerinin Kamu İhale Kanunu’na aykırı olarak pazarlık usulü ile yapıldığı” iddiasıyla, İBB Başkanı Topbaş ve İBB Fen İşleri Daire Başkanı Uçak hakkında Kamu İhale Kurumu’na şikâyette bulundu.

Pazarlık usulü

Kamu İhale Kurumu’nun şikâyet dilekçesini gönderdiği İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili soruşturma açılmasına izin vermedi. Prof. Dr. Seymen de İçişleri Bakanlığı’nın kararını “inceleme yapılmadan verilen siyasi bir karar olduğu” gerekçesiyle Danıştay’a taşıdı. Danıştay 1. Dairesi ise söz konusu köprü, altgeçit, meydan düzenlemesi, yol, kavşak düzenlemesi ve tünel inşaatları gibi temel altyapı inşaatlarının ihalelerinin “pazarlık usulü” ile yaptırıldığı ancak pazarlık usulünün belirli istisnai durumlarda yapılabileceğini belirtti. İhalelerin yasaya aykırı yapıldığına dikkat çekilen kararda, “Eksik rekabet şartlarında sürdürülen ihalelerde saydamlık, rekabet ve eşit muamele ilkelerinin ihlal edildiği, davranan ilgililere isnat edilen eylemin, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu anlaşıldığından, itirazın kabulüne karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Danıştay, incelemenin yapılması için dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise ihalelerde imzası olduğu gerekçesiyle İBB yetkilileri Prof. Dr. Ramazan Evren, Mihmail Manfan, Mücahit Demirtaş, Altay Didin, Cezmi Sukuşu, Yunus Balta, Mevlüt Vural, Sabri Çakıroğlu, Hüseyin Kaya, Nusret Mum ve Ali Karaaslan hakkında da bakanlıktan soruşturma izni istedi.

Hülya Keskin/Cumhuriyet

{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM