Anasayfa / Siyaset Haberleri / HSYK AKP’nin aparatı oldu

HSYK AKP’nin aparatı oldu

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) eleştirdi.
‘HSYK Ak Parti’nin politikaları için aparat haline geldi’

DHA

Deniz Feneri davasını yürüten üç savcının görevden alınmasının skandal olduğunu ileri süren Cihaner, “HSYK, Ak Parti politikalarının hayata geçirilmesinde en önemli aparat haline geldi” dedi. Cihaner, Genelkurmay Başkanı’ı, Danıştay ve Yargıtay üyelerini iktidarın gücünü kullanarak dinleyenlerin bulunduğunu, bunların büyük bir ihanet içinde olduklarını kaydetti.

Milletvekili İlhan Cihaner, Deniz Feneri ile ilgili, bağlantılarının Ak Parti’nin kuruluşuna ve lider kadrolarına kadar gittiğini öne sürdüğü bir soruşturma yürütüldüğünü belirtti. Kamuoyunun bu soruşturmayı yakından takip ettiğini vurgulayan Cihaner, şunları söyledi:

“Bu soruşturmayı yürütmekte olan cumhuriyet savcıları görevden alındı. Kamuoyunu meşgul eden diğer soruşturmalar gibi, telefon dinlemeleri bir yerlere sızdırılmadı. İnsanların hukukları, özel hayatları deşifre edilmedi. Soruşturmanın etkin yürütülüp yürütülmediğine dair bir takım kaygılar olmakla birlikte, bir soruşturma yürütülmekteydi. Ancak anlaşılıyor ki, bu soruşturmanın ucu mevcut siyasi iktidara gelince, bu soruşturmaya müdahale edildi. Aynen benim soruşturmamda olduğu gibi. Önce Adalet Bakanlığı müfettişleri gönderildi. Sonra yürütülmekte olan bir soruşturmanın dosyalarına el konuldu. Daha sonra Adalet Bakanlığı listelerinden HSYK’ya aday olmuş bir Cumhuriyet Başsavcı vekili sadece bu soruşturma ile ilgili olarak görevlendirildi. Soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılarına bu soruşturmadan el çektirildi. Bu 12 Eylül referandumu sırasında, ileri demokrasi türkülerinin, bağımsız yargı yaygaralarının ne kadar yanlış olduğunun bir ispatı daha oldu.”

Mevcut HSYK’nın göreve başladığından bu yana, benzer birçok tasarrufunun olduğunu dile getiren Cihaner, “Belli soruşturmalarla ilgili olarak çok ciddi hukuksuzluk ve suç iddiaları olduğu halde bu iddialara maruz kalan bir takım savcılara dokunulmazken, ‘Onların kıllarına bile dokunulmasına izin vermeyiz’ denilirken, onlarla ilgili, suç iddialarıyla ilgili hiçbir işlem yapılmazken, ne hikmetse bazı yargıçlarla ilgili olarak bu mekanizma çok süratli işlemektedir” dedi.

Erzurum’daki bir takım hakim savcılarla ilgili Yargıtay’ın suç duyurularının aradan geçen bir yıla yakın zamana rağmen gereğinin yapılmadığını kaydeden Cihaner, “Birkaç hafta önce yapılan bir şikayet süratle işleme konulmuştur. Bu HSYK’nın Adalet Bakanlığı’nın bir bürosu haline geldiğini, giderek Ak Parti’nin politikalarının hayata geçirilmesinin en büyük aparatı haline geldiğinin göstergesidir” diye konuştu.

“İKTİDARI KULLANANLAR İHANET İÇİNDEDİR”

Eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’e ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarına da değinen İlhan Cihaner, bir ülkenin Genelkurmay Başkanı, Yargıtay’ı, Danıştay’ı dinleniyorsa ve bu dinlemeler dert edinilmiyorsa, tam tersi içeriğine girip içeriğine dair tartışmalar yapılıyorsa, bunun büyük bir skandal olduğunu söyledi. Önceki Genelkurmay Başkanı Koşaner’e ait olduğu ileri sürülen konuşma yayınlanınca, siyasi iktidar mensupları tarafından, bunun yabancı bir servis tarafından da dinlenmiş olabileceği iddiaları gündeme getirildiğini hatırlatan İlhan Cihaner, “O zaman siz ne yapıyorsunuz? Sizin istihbarat servisleriniz ne yapıyor? Bu kabul edilebilir bir şey değil. Şu anda maalesef iktidarı kullananlar ihanet içerisindedir. Kendi ordusunu, kendi yargısını, kendi aydınlarını ya çetelere teslim etmektedir gözünü kırpmadan, ahlaksızca bu sistemi kendi yararına kullanmaktadır ya da bizzat kendi yapıp daha sonra da bunu siyaseten kullanmaktadır” dedi.

ŞİKE SORUŞTURMASI

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN dan ARBELLA ya ziyaret

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN beraberindeki heyet ile birlikte ARBELLA fabrikasını ziyaret etti. Hacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.