Anasayfa / Siyaset Haberleri / Hamit İzol Chp’den aday

Hamit İzol Chp’den aday

Yazar, turizmci ve Mersin İdman Yurdu Onursal Başkanı Hamit İzol, CHP’den Mersin milletvekilliği için aday adayı oldu.

Son dönemlerde yazdığı Aşiret ve Öteki Yüzü, Ağanın Akmayan Gözyaşı kitapları ile Türkiye’de kan davası ve töre konularına dikkat çeken İzol, bu sorunların çözümü için milletvekili olarak meclise girmeye hazırlanıyor.
Mersin’in sevilen simalarından Hamit İzol’un aday adayı olması ile birlikte başta sanat, gazeteci ve spor kamuoyu olmak üzere Mersinlilerden de büyük bir destek alıyor.
İzol, “Ben ülkedeki sorunları birbirinden ayrıştırmadan meclise taşıyacağım. Özellikle de aşiret ve töre adı altında işlenen cinayetlerin önüne geçebilmek için mücadele edeceğim. Bu konuda halkımızın beni yalnız bırakmayacağını düşünüyorum” dedi.

İZOL’UN KİTABI DİZİ OLUYOR

İşadamı ve yazar Hamit İzol’un ‘Ağanın Akmayan Gözyaşı’ kitabı beyaz perdeye konu oluyor.

Çıkardığı kitaplarla Güneydoğuda yaşanılanları tüm çıplaklığı ile göz önüne seren Hamit İzol’un ‘Ağanın Akmayan Gözyaşı’ kitabı şimdi de Televizyonlara dizi konusu oluyor.

“KAN DAVASI NEDENİ İLE EĞİTİMİME ARA VERDİM”

İzol, “ İlkokul, Ortaokul ve Lise eğitimimi Şanlıurfa yaptım. Daha sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Zirai Ekonomi ve İşletmecilik bölümünü kazandım. Ancak ailemin yaşadığı kan davası nedeniyle eğitimime ara vermek mecburiyetinde kaldım. Ankara’dan sonra Mersin’e yerleştim. Sutlaşa oteli ile birlikte turizm sektörüne atıldım. Uzun süredir turizm sektöründe çalışmalarımı sürdürüyorum. Uzun süre de Mersin İdmanyurdu kulüp başkanlığı yaptım. Uzun zamandır kafamda bir kitap yazmak, Güneydoğuda yaşanılan kan davası ve töre cinayetlerinin insan yaşamına nasıl olumsuz etki yaptığını anlatmak istiyordum” dedi.

“AŞİRET VE ÖTEKİ YÜZÜ İLE DİKKATLERİ GÜNEYDOĞU’YA ÇEKTİM”

İzol, Güneydoğuda yaşanılanlara dikkat çekmek için ilk olarak ‘Aşiret ve Öteki Yüzü’ kitabını yazdığını, ardından da Türkiye’de yaşanılan siyasi cinayetleri ve çıkar çatışmalarını gündeme taşımaya çalıştığını vurgularken, siyasilerin bu konuya el atması gerektiğini savundu.

Hamit İzol, “ Güneydoğu Anadolu bölgesinin gayri-resmi tarihini içeren “Ağa’nın akmayan göz yaşları’nda, II. Abdülhamit döneminden başlayan ve 1980’lere kadar uzanan bir süreç, aşiret ilişkilerini, kadınlar arası rekabetin, kan davası ve çıkar çatışmalarının yalın bir dil ve adeta sinematografik bir görüntülenmeyle sunmaya çalıştım” diye konuştu.

AĞLAYAN COĞRAFYA

İzol bu kitapta, Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşu, Türkiye’nin sağ ve sol olarak iki kampa bölündüğünü döneme kadar, geniş bir kronolojinin tahlili, insan ilişkilerinin aynı dönemde aldığı yolu anlatıyor.

Duyarlı bir sanatçının gözlemleriyle, insanın en çıplak hırslarını ve toplumun en yalın gerçeklerinin derlemesini okuyucularına aktaran İzol, ağlayan bir coğrafyanın fotoğrafını çekmeyi başarıyor.
”Ağa’nın Akmayan Gözyaşları”, Güneydoğu’nun Urfa’nın kumalar arası mücadelenin ağalık düzenini, feodal ilişkilerinin, sermaye değişiminin, toplum gelişiminin romanı olduğu gibi, Bedir ile Sezen’in, Teyar ile Melike’nin, Keje ile Bozan’nın romanıdır ama her şeyden önce Bedir’i önce yoldan, sonra insanlıktan çıkaran olayların derlemesidir.

DİZİ ÇEKİMLERİ YAZ’IN START ALIYOR

Kısa sürede çıkardığı kitaplarla büyük yankı uyandıran, özellikle Güneydoğudaki sosyal yapıya dikkat çeken İzol, bir çok yapımcının da ilgi odağı oldu. Özellikle ‘Ağanın Akmayan Gözyaşı’ kitabının senaryo çalışmaları tüm hızı ile devam ederken, birçok yaraya ve soruna parmak basacak olan bu dizinin çekimleri Yaz’ın yapılacak ve birçok kanalda izleyici ile buluşacak.

{2}

Çok Okunan Haber

Vahap Seçer nereye?

Bu sorunun cevabı kesin ve net benim için. Vahap Seçer Mersin’in yolunu açıyor. Mersin’in geleceğine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir