• DOLAR
  %-0,24
 • EURO
  %-0,02
 • ALTIN
  %-0,21
 • BIST
  %1,93
Hacıbektaş’ta Protokol Gerginliği

Hacıbektaş’ta Protokol Gerginliği

Nevşehir’de Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’nde protokol krizi yaşandı.

VATAN

Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Protokol sıralamasında Kültür Bakanı Günay’ın önde olmasına rağmen ilk olarak kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından alanı terketti. Sonrasında kürsüye Kültür Bakanı Ertuğrul Günay çıktı. Günay, Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini dinlemeden törenden ayrılmasına ‘Burayı siyasi arenaya çevirmemek lazım. 4 yıldır burdayız. İşi biz yapıyoruz. Burada Hükümeti temsil ediyoruz. CHP liderinin tavrı Alevilerin tepkisini çekti’ sözleriyle tepki gösterdi.

{2}

BAKAN ERTUĞRUL GÜNAY YUHANALANDI

HACI BEKTAŞ Veli Anma törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kardeşlik tohumları ekilmediği için, 30 yıldır büyük acılar yaşadık, bedeller ödedik. Oysa böyle olmamalı. Barış ve sevgiyi toplumda egemen kılmalıyız. Acısız, kavgasız mutlu bir Türkiye diliyorum” dedi.

48’inci Ulusal ve 22’nci Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinliklerine katılmak üzere Ankara’dan karayoluyla Nevşehir’in Hacı Bektaş İlçesi’ne gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vatandaşların ilgisi ve sevgisiyle karşılandı. Törene Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, DSP Genel Başkanı Masum Türker, 37 CHP milletvekili, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda Alevi ve Bektaşi derneklerinin yöneticileri katıldı. CHP milletvekilleri arasında isimleri okunduğunda en çok alkışı Gürsel Tekin, Emine Ülker Tarhan, İlhan Cihaner aldı. Bakan Günay’ın adı anons edildiğinde meydanı dolduran vatandaşların bir bölümü yuhalarken, bir bölümü de alkışladı.

{3}

Hacıbektaş Belediye Başkanı CHP’li Ali Rıza Selmanpakoğlu, 48’inci Ulusal ve 22’nci Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat etkinliklerinde yaptığı konuşmasına dünyada dengelerin bozulduğunu, insan onurunu hiçe sayan diktatörlerin toplumu yönetenlerin karanlıklara götürdüklerini belirterek başladı. Ulusal birliği korumanın önemine dikkat çeken Selmanpakoğlu “Hacı Bektaş Veli bize ’Bir olalım iri olalım diri olalım’ derken ışık tutmuştur. Bize birlik olmanın, ulusal bütünlük sağlamadaki önemini öğretmiştir” dedi.

Alevi açılımı olarak bilinen hükümetin geçen yıl başlattığı 7 oturumluk çalıştayın karşılıklı görüşmeyle sorunların masaya yatırılması bakımından yararlı olmasına karşın sonuç alınamadığına dikkat çeken Hacıbektaş Belediye Başkanı Selmanpakoğlu, Adalet olgusuna vurgu yaparak, son dönemdeki yargılamaları eleştirdi.

{4}

KILIÇDAROĞLU’DAN SİYASİ PARTİLERE ORTAK TAVIR ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Hacıbektaş ilçesinde gazetecilerin terörle ve son gelişmelerle ilgili olarak sorularını “Sözler kendi içinde tutarsızlık terörle mücadele hepimizin görevidir. Ortak bir mutabakat sağlanmalıdır.Terör sorunu bugüne kadar bitmemişse bunun tek sorunu siyaset kurumudur. Terörle mücadele etmek hepimizin görevidir. AKP’nin de CHP’nin de MHP’nin de görevidir” dedi.

İnsanları ayırmadan hep beraber teröre karşı ortak bir görüşün geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, bu konuda birçok kez çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, “Terörle mücadele tek başına AKP, CHP ,MHP ve BDP nin sorunu olmaktan çıkmıştır” dedi.

Kılıçdaroğlu, Kızılay Genel Başkanı’nın istifasıyla ilgili olarak da “Mutabakat sağlamak zorundayız. Görevini başarıyla yerine getiren bir başkandı. Üzüldük. Bu konuda Dolmabahçe görüşmesinin perde arkası açıklanmalıdır” diye konuştu.

{5}

BARIŞ VE SEVGİYİ HAKİM KILALIM
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2022-08-16 16:12:32
2022-08-16 16:09:05
2022-07-26 12:17:13