Anasayfa / Güncel Haberler / GÜZEL VE GÜNEŞLİ GÜNLER GÖRECEĞİZ

GÜZEL VE GÜNEŞLİ GÜNLER GÖRECEĞİZ

Güzel günler göreceğiz, güneşli günler.. Bu hasret bizim..

31 Mart yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin başarısı mevcut yönetim tarafından sindirilemedi. Özellikle İstanbul’da Cumhuriyet Halk Partisi ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun halk nezdinde bulduğu karşılık onları korkutucu bir ruh haline sürükledi ve hukuka aykırı bir şekilde YSK tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesine karar verildi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz her ne kadar ötelense de daha da derinleşme seyrinde. Geçmişe 3 Kasım 2002 seçimlerine baktığımızda kriz sonrası toplumsal temel çelişkinin ekonomik alanda yaşandığını söyleyebiliriz. İşsizlik, geçinememe, hayat pahalılığı gibi yaşamsal konularla boğulan halkın derin bir bunalım, yoksunluk ve dışlanma psikolojisi içinde olduğunu hatırlayabiliriz. Bu dönemle örtüşür şekilde 31 Mart 2019 seçimlerinin de artı farklarla benzer koşullar içinde gerçekleştiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Bu süreçte farklı olan 17 yıldır bu ülkeyi tek başına yöneten ve her türlü sorumluluğun ve günahın kendi sosyal ve ekonomik uygulamalarında ve vicdanlarında olduğu bir yönetimin varlığıdır. O dönem ve bu dönemin ekonomik koşullarındaki bazı benzeşimlerin siyasal düzene yansımasında farklılıklar olmuştur.

CHP’nin 2002 ve sonrasında gerçekleşen seçimlerdeki görece başarısızlığı ile 31 Mart seçimlerindeki başarısının birçok nedeni olmasına karşın en önemlilerinden biri CHP’nin daha önceki gibi düzenin bekası retoriğine vurgu yapmamakla birlikte bu söyleme 31 Mart seçimlerinde farklı saiklerle vurgu yapanın ve düzeni korumak söylemiyle siyasi reflekslerini düzenleyenin mevcut iktidar olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun yanında Cumhuriyet Halk Partisi’nin temsilde ortaya çıkardığı ve bu sebeple Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı yoğun eleştiriye rağmen Sayın Ekrem İmamoğlu’nun çok doğru bir aday olduğunu söyleyebiliriz. Nasıl ki 2002 ve sonrasındaki seçimlerde Erdoğan önemli bir anlatım liderine dönüştüyse, İmamoğlu da bu potansiyeli yoğun olarak taşımakta ve hiç kimseyi ötekileştirmeden siyasi karizma ve liderlik vasıflarını sergilemektedir.

Halk nazarında sözünü sakınmayan, haram yemeyecek olan, yoksullara sahip çıkan, onların yoksunluklarını ve ezilmişliklerini yine onların içinde bulunduğu ruh halini bilerek halka yansıtan bu kez Sayın İmamoğlu olmuştur. Kişilerin eğilimlerini iyi çözümleyerek halkın tercihlerini kentin menfaati doğrultusunda katılıma dönüştürebilmiştir. Sayın İmamoğlu toplumsal hoşnutsuzluğun ve politik beklentilerin liderliğinin temsiliyeti haline gelerek gelecekte de halkın umudu olacaktır.

İstanbul’da yenilenecek seçim iş, aş, haysiyet, barınma, mutluluk gibi temel yaşam unsurlarının adil bölüşülmesinin seçimi olacaktır.

Sonuç olarak ne yaparlarsa yapsınlar bir krizle geldiler ve bir krizle gidecekler ve zafer demokrasiye, adalete, vicdana, eşitliğe özgürlüğe inananların olacaktır. Bu hasret bizim..

Olgu Karaaslan

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Uzman

 

Çok Okunan Haber

Tarhan:”Öğrenciler ürettiklerini satacak”

Hayata geçirdiği Kadın Üretici Pazarları ile üreten kadınlara yeni bir dünya sunan Mezitli Belediye Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir