Anasayfa / Siyaset Haberleri / ESENGÜL CİVELEK

ESENGÜL CİVELEK

Türkiye’nin İkinci Kadın Valisi Yalova’ya Yeni valiler kararnamesi Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylandı. Kararname ile 23 valinin yeri değişirken Cumhuriyet Tarihi’nin ikinci kadın valisi de atanmış oldu.


 


Valiler Kararnamesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararnamedeki bir atama dikkat çekti. Zira bu kararnameyle Cumhuriyet Tarihi’nde ikinci kez bir kadın vali olarak atandı.
Yalova Valiliği’ne atanan Eski Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci kadın valisi oldu.
Maliye kökenli Civelek, daha önce Türkiye Kalkınma Bankası genel müdür vekilliği yaptı. Müsteşarlık görevinden önce kadının statüsü genel müdürlüğü görevini yürüten Civelek, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın “ilk” kadın müsteşarı ünvanına da sahip bulunuyor.
İlk Kadın Vali Özal Döneminde
Türkiye’nin ilk kadın valisi, Turgut Özal’ın cumhurbaşkanlığı döneminde Anavatan hükümeti tarafından atanmıştı. Cumhuriyet tarihinin ilk kadın valisi olarak tarihe geçen Lale Aytaman, 1991-1995 yılları arasında Muğla’da görev yapmıştı.
AK Parti de iktidara geldikten sonra kadın vali atama girişiminde bulunmuştu. 2005 yılında Kazan Kaymakamı Özlem Gevrek Bozkurt, Nevşehir valisi yapılmak istendi. Ancak Bozkurt’un kararnamesi zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından geri çevrilmişti.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN dan ARBELLA ya ziyaret

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN beraberindeki heyet ile birlikte ARBELLA fabrikasını ziyaret etti. Hacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.