Anasayfa / Siyaset Haberleri / ERTUĞRUL KÜRKÇÜ

ERTUĞRUL KÜRKÇÜ

HÜKÜMET MASAYA ELİ GÜÇLÜ OTURMAK İSTİYOR


Barış ve Demokrasi Partisi Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, son günlerde artan terör olaylarında hükümetin tutumunun etkili olduğunu söyledi. Kürkçü, iktidarın, toplumu Kürt sorununun demokratik ve sosyal bir cumhuriyette çözülmesinden caydırmak için ‘iç çatışma’ korkusunun yayılmasını teşvik ettiği iddiasında bulundu.
Kürkçü, ‘Radikal 2’ gazetesine yazdığı yazıda son dönemde artan terör olaylarına yönelik şifreleri sıraladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2009 yılında Yeni Yatırımları Teşvik ve İstihdam Paketi’nde sözünü ettiği dördüncü bölgede yeni yatırımlardan elde edilecek kârdan yüzde 20 yerine yüzde 2 oranında kurumlar vergisi ödeneceği şeklinde açıklamasına atıfta bulunan Kürkçü, “Dördüncü Bölge olarak adlandırılan Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Erzincan, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri’yi, yani BDP Batman milletvekili Bengi Yıldız’ın Taraf’taki kıyametler kopartan söyleşisinde ‘Kürdistan’ diye gruplandırdığı illeri kapsıyor. Batıdaki Bayburt, Kastamonu, Çankırı, Sinop ile Bozcaada ve Gökçeada da bu bölgeye dahil edilmiş” şeklinde bilgi verdi.
 
Başbakan ve Bengi Yıldız aynı şeyi söyledi
 
Aynı şekilde bir program açıklayan BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız’ın Demokratik Özerklik bölgesi için öngördüğü vergi düzeni ile hazineden Tayyip Erdoğan’ın paketinin götürdüğünden fazlasını götürmediğini savunan Kürkçü, yazısında “Yeni Yatırımları Teşvik ve İstihdam Paketi kapsamında sermaye sahiplerinin dördüncü bölgede ödedikleri vergi neredeyse sıfır iken, üstelik kredi faizlerini ve sosyal sigorta işveren payını bizler ödüyorken, yeni “kısmi istihdam”ın maliyeti ise doğrudan doğruya işçilerin gelirlerinden yapılan kesintilerden sağlanan işsizlik fonundan karşılanıyorken Başbakan ‘kimseye bir ayrımcılık bu ülkede ya pılamaz. ‘Vergi vermeyeceğim, merkezi yönetim bana ayrıca destek verecek’. Yağmacı Hasan’ın böreği nerede böyle ya?’ diye babalanmakta haklı sayılabilir mi?” diye sordu.
AKP iktidarının ve yandaşı yorumcuların ‘Demokratik Özerklik’ konusunda koparttıkları büyük gürültünün muhtemel ‘vergi ziyanı’, ‘haksızlık’, ‘ayrımcılık’ la uzak yakın bir ilgisinin olmadığını da savunan Kürkçü, “Özerklik ilanının 13 er ve 2 gerillanın hayatını kaybettiği Silvan çatışmasıyla aynı güne denk gelmesinin onlar için ayrı bir elem kaynağı sayılmayacağını da anlamak için çok feraset gerekmez. Artan çatışma ve kayıplar iktidarın bir yandan Öcalan’la görüşürken öte yandan alanda silahlı mücadeleyi dayatmasıyla bağlantılı” şeklinde ifade kullandı
 
Tüm çaba bir planın parçası
 
12 Haziran seçimlerinden ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ şiarıyla çıkan AKP iktidarının asıl derdinin, sonunda varılacak bir çözüm için masaya oturmadan önce Kürt Özgürlük mücadelesini şiddetle test etmek, siyasi merkezini zaafa uğratmak ve itibarsızlaştırmak olduğunu da vurgulayan Kürkçü, “Eninde sonunda mecbur kalınacak iktidar paylaşımında masaya Kürtlerin temsilcileri olarak özgürlük hareketini değil, doğrudan doğruya yerel sermaye kesimlerini ve onların ideologlarını davet etmeyi meşrulaştıracak düzenlemelere zemin yaratmak. Hedefler bunlar” dedi.
Kürkçü yazısının devamında şu görüşlere yer verdi:
“Bu yönelişin başarısı, büyük ölçüde toplumun ‘iç çatışma’ korkusuyla emek eksenli, demokratik ve sosyal bir cumhuriyet arayışından caydırılıp caydırılamayacağına bağlı. ‘AKP muhiplerinin ırkçı çapulculara ‘anlayış’ dilenmeleri, polis özel harekât birliklerine ‘barış gönüllüsü’ muamelesi yapmaları, hep birlikte bir yalan ve iftira korosu oluşturarak Emek, Demokrasi Özgürlük Bloku’nun politikalarına kara çalmaları, BDP milletvekillerini itibarsızlaştırma girişimleri, hepsi, bu master planın parçaları.
Kürt Sorunu’na demokratik ve barışçı bir çözüm arayanlar, her şeyden önce bu planın parçalarını bir “puzzle”ı çözercesine politik sürecin içinde keşf

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN dan ARBELLA ya ziyaret

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN beraberindeki heyet ile birlikte ARBELLA fabrikasını ziyaret etti. Hacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.