Anasayfa / Siyaset Haberleri / Ertuğrul Kürkçü’ye Alevi Hareketi’nden Açık Destek

Ertuğrul Kürkçü’ye Alevi Hareketi’nden Açık Destek

Mersin Özgür Demokratik Alevi Hareketi, Blok Adayı Ertuğrul Kürkçü’ye desteklerini açıkladı:

‘Düzen partileriyle yolumuzu ayırdık’

Mersin Özgür Demokratik Alevi Hareketi (ÖDAH)İnisiyatifi  bileşenleri, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Adayı Ertuğrul Kürkçü’ye destek vermek amacıyla merkez seçim bürosunu ziyaret etti. İnisiyatif adına açıklama yapan Bülent Şahan, “Bize acılar yaşatan düzen partileriyle yolumuzu ayırdık. Biz de artık bizim gibi ezilen, yok edilen ötekilerle beraber hareket edeceğiz” dedi.

Mersin’de, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Bağımsız Mersin Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü’ye her kesimden ve her inanç ve her etnik gruplardan destek artarak devam ediyor. Bloğun kentteki merkez seçim bürosunu ziyaret eden Mersin Özgür Demokratik Alevi Hareketi (ÖDAH) İnisiyatifi’nden kalabalık bir heyet, Bloğun yanında olacakların ve seçimlerde Kürkçü’ye destek verecekleri mesajını verdi. ÖDAH İnisiyatifi adına bir açıklama yapan Bülent Şahan, “Ortadoğu’nun kadim inancı olan Kızılbaş Aleviler, tarih boyunca acı, gözyaşı ve katliamlarla karşılaştı. Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde bu acılar katmerleşerek arttı. 1923’te Cumhuriyetin ilanıyla güzel günler göreceğimizi düşünürken, 1924 Anayasası’yla ilk darbeyi yedik. Ocaklarımız, Dergahlarımız, Cem evlerimiz kapatıldı. İnkar ve asimilasyonla başlatılan bu süreç, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamlarıyla fiilen yok etmelere dönüştürüldü” diye konuştu.

Sahte dinci AKP, statükocu CHP’den bağlarımızı koparalım

Sözlerini, “Bu süreç sonunda, şunu anladık ki ne saltanatçısından ne de ittihatçısından hayır görmeyeceğiz” şeklinde sürdüren Şahan, “Bu nedenle bize bu acıları yaşatan düzen partileriyle yolumuzu ayırdık. Biz de artık bizim gibi ezilen, yok edilen ötekilerle beraber hareket edeceğiz. Bu nedenle 72 milletin sesi, 72 milletin sözü olan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku’nu ve Blok’un Mersin Bağımsız Milletvekili Adayı Sayın Ertuğrul Kürkçü’ye desteğimizi huzurlarınızda açıklıyoruz. Bu nedenle de 72 millete diyoruz ki ‘Gelin Canlar Bir Olalım’, sahte dinci AKP’den, statükocu CHP’den bağları koparalım” ifadelerini kullandı.

Kürkçü: ‘Aleviler, rejime bağlı kaldıkları sürece başlarına bir şey gelmez’

Blok Adayı Ertuğrul Kürkçü ise, Anadolu topraklarının en kadim inanç grubu olan Alevilerin, aynı topraklarda hükümdarlık edenlerce kılıçtan geçirildiklerini, kandırıldıklarını ve ihanete uğradıklarını anlattı. “Bugün bu halk, tarihsel haklarını yeniden ve bir kez daha talep ederken yollarımız kesişti” diyen Kürkçü, “Alevi halkı yeniden uyanmış, yeniden ayağa kalkmış ve haklarının peşine düşmüş, bağımsız bir dinamik haline gelmişken, hem iktidardaki hem Tayyip Erdoğan’ın AKP’si, hem de muhalefetteki CHP, bu isyanı, mümkün bütün sonuçlarına ilerlemekten alıkoymak istiyorlar. Alevi kurultaylarından çıkan tek sonuç daima şudur: ‘Aleviler, rejimin ve onun diyanetinin, onun hakim inancının bir türevidir. Ve ona bağlı kaldıkları sürece başlarına kaza-bela gelmez. Değilse onları her türlü inkılap kanunu beklemektedir” şeklinde konuştu.

‘Kendisine inanmayan tek kişi yine Kılıçdaroğlu’nun kendisi’

Alevi kesiminin, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu yanında saf tutmalarının çok önemli olduğunun altını çizen Kürkçü, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu da eleştirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “CHP’nin bugünkü liderinin, tahmin edilen kökeni ve inancı dolayısıyla bazı Alevi yurttaşlarımız, ‘Kılıçdaroğlu başbakan olursa sorunlarının biteceğine’ inanıyor. Buna inanmayan tek bir kişi var o da Kılıçdaroğlu’nun kendisidir. Ne kendi inancını, ne kendi köken

Çok Okunan Haber

Tarsus CHP’den 128 MİLYAN DOLAR NEREDE UÇURTMASI

Tarsus İlçe Başkanı Av. Ozan Varal, 9 ihale, 3 temel atma töreni yapılan, 7 Bakan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir