Anasayfa / Siyaset Haberleri / ERDOĞAN’DAN IRAK’A ÇAĞRI

ERDOĞAN’DAN IRAK’A ÇAĞRI

Erdoğan’dan Irak’a Çağrı
Başbakan Erdoğan, Irak’da katıldığı Türkiye-Irak iş forumunda ticaretin geliştirilmesi ve yeni sınır kapılarının açılması çağrısında bulundu.Bağdat’a yoğun bir gündemle gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ekonomik ilişkileri de ihmal etmedi.
Türkiye-Irak iş forumunda iki ülke işadamlarıyla bir araya gelen Başbakan’ın buradaki ilk mesajı barış ve kardeşlik üzerine oldu.
Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:
“Dicle ile Fırat ne kadar kardeşse, Türkiye ile Irak da işte o kadar kardeş. Bağdat’ın tarihteki ihtişamını biz hep ortak bir gurur vesilesi olarak gördük. Aynı şekilde, Bağdat’ın, Basra’nın, Kerkük, Süleymaniye’nin gözyaşı bizim gözyaşımız oldu.”
Erdoğan’dan Türkiye’ye Yatırım Çağrısı
Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticari fırsatlara da dikkat çekerek yatırım çağrısı yaptı.
Erdoğan, “Irak bizim en önemli ticaret ortaklarımızdan biri… Küresel krizin tüm dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde dahi, ticaret hacmimiz son dört yılda iki kattan fazla artarak 7,4 milyar dolar seviyesine yükseldi. Karşılıklı mal ve hizmet alışverişini geliştirip çeşitlendirebildiğimiz takdirde, bu rakamı ilk aşamada 10 milyar dolar, orta vadede ise 20 milyar doların üzerine çıkarabileceğimize inanıyorum.” dedi.
Erdoğan: “Yeni Sınır Kapıları Açılmalı”
Erdoğan iki ülke arasında yeni sınır kapıları açılması gerekliliğine şu sözlerle vurgu yaptı:
“Halen iki ülke arasında fiilen açık tek sınır kapısı olan Habur/Halil İbrahim Kara Hudut Kapısı’nın tam kapasite çalışmasına karşın, ikili ticari ilişkilerin yoğunluğuna ayak uyduramaz duruma geldi. Yeni sınır kapılarının açılması için derhal harekete geçilmesi gerektiğini biliyoruz”


{2}

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir