Anasayfa / Siyaset Haberleri / Erdoğan Somali’de Tarihe Geçti

Erdoğan Somali’de Tarihe Geçti

Vatan Gazetesi’nden Burak Kara’nın haberine göre: Başbakan Erdoğan büyük açlık krizi yaşayan Somali’yi son 20 yıl içinde ziyaret eden ilk Batılı lider oldu. Yokluk içindeki ülkeye yol, su, konut, hastane ve okul sözü verdi.

DÜNYANIN UNUTTUĞU ÜLKEYE HOŞ GELDİNİZ

Başbakan Erdoğan, ailesi, bakanlar, milletvekilleri, ünlü sanatçılar ve işadamlarından oluşan Türk heyeti, kuraklık nedeniyle son 60 yılın en büyük açlık felaketini yaşayan Somali’de bu sözlerle karşılandı. Başkent Mogadişu’daki kampları gezen heyet, gördükleri manzara karşısında söyleyecek söz bulamadı…

Türkiye dün tam anlamıyla Somali çıkartması yaptı. Başbakan Erdoğan, eşi, ailesi, 5 bakan, sanatçılar, milletvekilleri ve işadamlarıyla Mogadişu’daki kampları ziyaret edip, sahra hastanesi açtı. Erdoğan’ı Uluslararası Havalimanı’nda Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed resmi törenle karşıladı. Somalililer Türkleri sevgi gösterileriyle karşıladı. Somali ve Türk bayrakları taşıyan çocuklar Erdoğan’a çiçekler verdi. Başkent sokakları Başbakan Erdoğan’ın resimleriyle süslüydü. Erdoğan afişlerinin altında “Dünyanın unutulmuş ülkesine hoş geldiniz” yazıyordu.

Kuran okuyan çocuklar

Türk heyeti ilk olarak açlık ve sefalet çeken yerli halkın konakladığı, şehrin Cezire bölgesindeki Kızılay’ın kurduğu Hayat kampını ziyaret etti. Çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 24 aileden 600 kişinin kaldığı 100 kişilik kamptakilerle tek tek ilgilenen Erdoğan ve ailesi, Kızılay’ın gıda paketlerini dağıttı. Erdoğan çocukların kaldığı çadırların içine yatak konulup konulmadığını da kontrol etti. Hüseyin Ali ve Nur Amur isimli çocukların Kuran-ı Kerim’den sureler okuması üzerine Erdoğan çiftinin gözleri doldu. Çocuklarla Arapça konuşan Erdoğan çocukların takıldığı yerlerde sure okumalarına yardımcı oldu. Kimse Yok mu Derneğinin sağlık hizmeti vermek için oluşturduğu reviri de gezdi. Başbakan Erdoğan, burada, Somalilere ilk yardımda bulunan ve ilaç dağıtan dernek yetkililerinden bilgi aldı.

‘Hastane, hamam’ talimatı

Emine Erdoğan Kızılay çadırlarında kalan çocukların güneşte tutulmamasını isterken, ishal olduğu söylenen çocuklara da bol su içirilmesini tavsiye etti. Kamp yetkilileri “Burada iklim çok güzel” derken, Başbakan Erdoğan, “İşte bu güzel iklime uygun çok güzel bir şeyler yapalım” dedi. Başbakan Erdoğan, hastane, hamam ve tuvalet yapılması için de talimat verdi.

‘Para kullanamazlar yiyecek ver’

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de eşi Hatice Görmez’le birlikte Başbakan Erdoğan’ın heyetinde Somali’ye giden ismlerdendi. Kamplardaki çocuklara hediyeler veren Görmez, “Dünyadaki çocuklar bu haldeyken, hele o altından petrol fışkıran İslam ülkelerinin debdebe içindeki bir hayatı yaşamasını gerçekten izah etmekte zorlanıyorum” dedi. Hatice Görmez çantasından çıkardığı Türk Lirası’nı çadırda kalan çocuklara vermek isterken, Mehmet Görmez, “O parayı kullanamazlar, yiyecek verelim” dedi. Bunun üzerine Görmez çifti çocuklara şekerlemeler verdi. Türk heyeti daha sonra Medine bölgesindeki Howlada kampını ziyaret etti.
Kimler katıldı?

Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Nüket Hotar, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit , AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, milletvekilleri Nurettin canikli, Hakan Şükür, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İTO Başkanı M

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN dan ARBELLA ya ziyaret

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN beraberindeki heyet ile birlikte ARBELLA fabrikasını ziyaret etti. Hacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.