Anasayfa / Siyaset Haberleri / Erdoğan Irak’ı Yeniden İnşa Edeceğiz

Erdoğan Irak’ı Yeniden İnşa Edeceğiz

Başbakan Erdoğan, Bağdat’taki Devlet Konukevinde düzenlenen  Irak-Türk İş Forumu’da yaptığı konuşmada, Dicle ve Fırat’ın kardeşliğini anlatan Erdoğan, bu iki nehir gibi Türkiye ve Irak’ın da kardeş olduğunu söyledi.

Türk mütahitlerin Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci gücü olduğunu belirten Erdoğan, Türk mütahitlerinin dünyadaki başarılarına örnekler vererek Irak’ın yeniden inşasında söz sahibi olmak istediklerini söyledi.

Erdoğan konuşmasında, Türkiye ve Irak’tan işadamlarının düzenlediği bu toplantının başarılı geçtiğini umduğunu belirterek, katılımcılara, düzenleyenlere teşekkür etti. Bu vesileyle, Irak ziyareti sırasında, kendisine ve heyetime gösterdikleri misafirperverlikten dolayı, başta Başbakan Maliki olmak üzere tüm Iraklılara şükranlarını ifade eden Başbakan Erdoğan,” Esasen, Irak’ta, Başkent Bağdat’ta kendimizi asla bir misafir gibi hissetmiyoruz” dedi.

YENİ SINIR KAPILARI VURGUSU

Halen iki ülke arasında fiilen açık tek sınır kapısı olan Habur/Halil İbrahim Kara Hudut Kapısı’nın tam kapasite çalışmasına karşın, ikili ticari ilişkilerin yoğunluğuna ayak uyduramaz duruma geldiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, ”Yeni sınır kapılarının açılması için derhal harekete geçilmesi gerektiğini biliyoruz” dedi.

TÜRK MÜTEAHHİTLERİN BAŞARILARI

Gümrük makamlarının hızla bir araya gelmeleri gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, Türk tarafı olarak buna hazır olduklarını belirterek şunları söyledi:

”Çünkü biz, Irak için nasıl Karadeniz’e, Kafkaslara ve Avrupa’ya açılan kapıysak, Irak da bizim Körfez’e ve Körfez üzerinden Hint Okyanusu’na açılan en önemli kapılarımızdan biri. İki ülkenin, bunun gereğini yerine getirmesi gerekiyor. Kısacası sınır kapılarımızı çoğaltmak istiyoruz.

Şu anda özellikle inşaat sektöründe Çin’den sonra 36 firmasıyla 2. sırada olan bir Türkiye var. Irak’ın yeniden inşasında müteahhit firmalarımız sizlere tüm imkanlarıyla sizlere hizmet vermeye hazırdır.

Her şeyden önemlisi bizim en önemli ticaret ortaklarımızdan biridir Irak. Serbest piyasa ekonomisinin etkin bir şekilde uygulanması konusundaki birikim ve tecrübelerimizi Iraklı kardeşlerimizle paylaşmaya biz her zaman hazırız.

Çünkü bizim atalarımızın, büyüklerimizin söylediği ‘Ana gibi yâr, Bağdat gibi diyar olmaz’ sözü bugün de aynen geçerlidir.

Bugüne kadar 260’ın üzerinde Türk firması, toplam tutarı 11 milyar dolar olan 587 projeden alnının akıyla çıktı.

2010 yılında Irak, Türk müteahhitlerinin proje üstlendiği ilk üç ülke arasında yer aldı.
Bir atasözümüz, ‘Yanlış hesap Bağdat’tan döner’ der.

Irak’ta iş yapan şirketlerimizin bugüne kadar hiçbir projesi Bağdat’tan dönmedi, yüzümüzü yere eğmedi.

Bu şirketlerimizin, önümüzdeki dönemde her türlü bina, yol, köprü, liman, fabrika, turistik tesis gibi alt ve üst yapı hizmetlerini başarıyla gerçekleştireceklerine inanıyorum.

Müteahhitlik sektörü yanında, ticarette, turizmde, diğer tüm sektörlerde gittikçe artan bir ivme ile işbirliğimizi güçlendiriyoruz.

Bu işbirliği arttıkça, dayanışmamız güçlendikçe, ben inanıyorum ki her iki ülkenin de istikrarı, güvenliği, refahı daha yükseklere çıkacaktır.”

ÜZÜM HİKAYESİ

 Başbakan Erdoğan Hazreti Mevlana’nın ibretlik bir hikayesini salondakilerle paylaşmak istediğini söyledi. Erdoğan hikayeyi şöyle anlattı:

”Şöyle anlatıyor Mevlana… Bir Arap, bir Farisi ve bir Türk, Hacca gitmek üzere yola çıkarlar. Yolda, bir pazardan geçerken, canları üzüm yemek ister. Acem, ‘ben engur isterim’ der. Arap, ‘ben ıneb isterim’ der. Türk de ‘ben üzüm isterim’ der… Üçü de aynı şeyden bahseder ama, farklı kelimelerle ifade ettikleri için anlaşamaz, kavga ederler. Evet değerli dostlar… Dillerimiz farklı olsa da, gönüllerimiz bir.

Ülkelerimiz farklı olsa da, hedeflerimiz bir. Bu topraklarda asırlardır aynı ekmeği ve aynı suyu paylaşan iki kardeş ülkenin kalkınma, barış, demokrasi, adalet yolunda ilerlemeleri birbirlerinden bağımsız ol

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.