Er yada geç Türkiye’ye gel diyecekler

Er yada geç Türkiye’ye gel diyecekler

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği üyelik sürecinin iki li-derde tıkandığını ancak birliğin er veya geç Türkiye’ye gel diyeceğini söyledi. Rusya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, AB üyeliği, bedelli askerlik, basın özgürlüğü ve seçim sürecine ilişkin açıklamalar yaptı. Erdoğan şunları söyledi:

İKİ ÜLKE TIKIYOR

“AB süreci iki liderde tıkanıyor. Liderler zirvesinde 8 faslı birlikte dolaba kaldırdılar. 6 tanesini Rumlar bloke etti, 5’ini Fransa dondurdu. Kaldı 3 fasıl… 3 fasıla ne çelmeler atacaklar, ne oyunlar oynayacaklar merak ediyorum. AB, 15 üyeliyken liderler zirvesine katılıyorduk, 10 ülke gelince bizi liderler zirvesine davet etmediler. Böyle olumsuz yaklaşım tarzı var. AB’deki Türkiye dostu ülkeler etkili olmuyor. Gelişmelere göre kendimizi kantara çıkaracağız, ilerleyen bir Türkiye var. AB kurumlarının karşılılıkları bizde var. Er veya geç Türkiye’ye gel diyecekler.”

SABIRLA YÜRÜTÜYORUZ

“Biz sabırla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Nereye kadar gider bilemem. Türkiye ekonomik olarak güçlendikçe göç korkusu azalıyor. 50 bin Alman Türkiye’ye yerleşti. Merkel de bunu biliyor. İkili görüşmelerde Merkel’in havası farklı. Güney Kıbrıs’ı ziyaret ediyor, orada yaptığı açıklamalar farklı. Merkel oy işinde Türk vatandaşları oy kullansın dedi. Gerekli desteği vermeye hazırım dedi. Ben orada 10 bir kişiye konuşurken tam o esnada Yüksek Seçim Kurulu karar vermiş. Hafta içi değil, hafta sonu…”

BEN HALKIN AVUKATIYIM

Başbakan Erdoğan, “Son konuşmalarınızda Ergenekon sürecine dair ne savcıyım ne avukatım diyorsunuz” diyorsunuz ifadesi üzerine şu karşılığı verdi:

“Ben halkın avukatıyım, CHP Silivri’nin avukatı. CHP Şahin Mengü’yü Silivri’ye gönderiyordu. Aramızdaki fark bu. Yeni genel başkan bize savcılık yakıştırdı. Biz hiçbir zaman savcı olmadık. Milletimizin avukatı olduk. Milletimizin biçe verdiği yetkiyi kullanıyoruz. Onlara layık olmaya çalışıyoruz. Onlar savcılığa, avukatlığa devam ediyor.”

GAYRİ AHLAKİ YAYIN

Bir gazeteci, Erdoğan’a “Gazetecilerin basın özgürlüğü taleplerine ne diyorsunuz?” sorusunu yöneltti. Erdoğan’ın değerlendirmesi, “Televizyonda izledim, ‘Cezaevinde 60 küsur gazeteci var’ deniyor. Aldığım son rakam 27. Hiçbiri kitabından veya yazısından değil. Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs, terör örgütüne üyelik, organize suç örgütleriyle bağlantı, şantaj kasetleri içinde olmak. Benimle ilgili, Cumhurbaşkanı ile ilgili, bazı arkadaşlarla ilgili yazdıkları yazılar, 20’yi aşkın kitap var, fotomontaj resimler, internet sitelerinden alınma gayri ahlaki resimler var. Hocaefendi ile ilgili de yapmışlar. Bunların hangisinin meşruiyetle ilgisi var. Dünyanın neresinde böyle bir şey var. Bakın İngiltere’de bir gazete yalan haber yaptı. Dava açtık, bir iki ayda netice aldık. Özür dilettiler” şeklinde oldu.

Dövizli ile bedelliyi karıştırıyor

Erdoğan, bedelli askerliğe ilişkin şunları söyledi: “Ben karar veremiyorum. Vatandaş karşıma çıkıyor, ‘benim param yok ben istifade edemeyeceğim, parası olan yararlanacak’ diyor. Kemal Kılıçdaroğlu bana çakıyor. Benim oğlum ABD’de hem Dünya Bankası’nda çalıştı hem de doktora yaptı. Hak kazandı. Bunu kullandı. Dövizli ile bedelliyi karıştırıyor. Bunu ağzına alıp nemalanmaya çalışıyor. CHP kenarından, köşesinden iktidar oldu. Bu dönemde Mehmet’e ne verdin? Belki seçimlerden sonra vatandasın görüşüne başvurulabilir. Üzerinde çalışılabilir. Ama böyle bir vaadin içine girmeyi düşünmüyorum. Gerekirse üzerinde çalışılabilir, diyorum.”

İRAN’A GİRME DEDİK

Bahreyn’de son gelişmelerle ilgili soru üzerine Erdoğan, “Gerek Suudi Arabistan gerek Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen askeri yardımın geçici olduğuna dair bilgi aldık. Bu kalıcı olarak gelmiş bir destek değil. İran’la Dışişleri Bakanım Ahmet Davutoğlu’nun görüşmeleri oldu. İran’ın girmemesini tavsiye ettik. Bahreyn’de olayları yatıştırmak için çalışma içindeyiz. Yakından takip ediyoruz” dedi.

Başbakan, savcının oyuncağı olur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM