Anasayfa / Siyaset Haberleri / Ekopolitik: Silahlar Sussun Barış Konuşsun

Ekopolitik: Silahlar Sussun Barış Konuşsun

Ekopolitik-Türkiye’nin Büyük Çatısı & “Demokratikleşme”ye Doğru Toplantıları Katılımcılarının 14 Temmuz Silvan Hadiselerini Müteakip Türkiye’de Gelişen Müessif Olaylar, Yükselen Gerginlikler ve Çatışma Ortamı Üzerine İlgili Basın ve Kamuoyunu Bilgilendirme Amaçlı Açıklamasıdır.

Türkiye’de 14 Temmuz’dan beri yaşanan en seri kötü hadiseler zinciri ile karşı karşıya olduğumuzu düşünüyoruz. AKP/AK Parti Hükümeti’nin “Demokratik Açılım” sürecini başlattığını ilan etmesinden beri ülke ulaşabildiği en gergin noktaya gelmiş durumda. Hatip Dicle’nin statüsü, 14 Temmuz Silvan hadiseleri, aynı tarihli DTK’nın “Demokratik Özerklik” ilanı, nihayet BDP’nin Öcalan’ın teşvik edici retoriğine rağmen AKP/AK Parti ile mutabakata varamaması (15 Temmuz) sonucu Meclis’i boykot etmeye devam etmesi olaylarının ülkede siyasetin ve insanların değil ama silahların konuşmasına zemin hazırlayan bir süreci tetiklediğini düşünüyoruz.

O zamandan bu zamana pek çok insanımızı gene konuşan silahlara kurban ettik. Analar ağlamaya devam ediyor. Burada kimin daha çok hatalı olduğunu söylemek üzerinden bir sonuca varılabileceğini de düşünmüyoruz. Bize kalırsa tüm taraflar üstüne düşeni yerine getirmekte gerekeni yapmadı. Türkiye devleti her devletin kendi otoritesini tesis etmesi insiyakı ve ihtiyacı ile operasyonlara hız verirken Kandil’i bombalamaya başladı. PKK ise kendi içinde yaşanan tartışmaların zemini her ne olursa olsun saldırılarını sürdürmeye devam etti.

Olayların kötü gelişimi karşısında kamuoyunda yoğun bir demoralizasyona şahit olduk. Ülkedeki moral bozucu gelişmelere karşın her barış sürecinde benzer anların ve olumsuzlukların yaşanacağını hatırlatmak isteriz. Bu anlarda savaşa değil barışa ve söze teslim olmak esastır. Ekopolitik’in 25 Ağustos tarihinde gerginliklerin en yoğun yaşandığı bir şehirde Hakkari’de tüm tarafları bir araya getiren bir iftar organizasyonunu gerçekleştirebilmesi barışa ve söze inanan insanlar oldukça konuşmanın ve anlaşmanın mümkün olduğunu gösteren en güzel örneklerden biri olduğunu düşünüyoruz.

Tüm kamuoyunu, medyayı ve karar vericileri benzer süreçler geliştirme noktasında insiyatif almaya çağırıyoruz. Türkiye barış için insiyatif alanlar oldukça savaş için insiyatif almak isteyenlerin hareket kabiliyetinin zayıfladığı bir ülke olacaktır.
Gerçek korktuğumuz ve güvenliğimizden endişe duyduğumuz anlarda silahlara sarılmadan önce tehdidin nereden geldiğini anlamaya çalışmakla su yüzüne çıkabilir. Gerçek cesaret de bu anlarda kendi nefsimize hakim olabilme erdemini göstermekle kendini ortaya koyacaktır.

Türkiye’de yaşayan halklar arasında kadim bir dostluk ve kardeşlik bağı var. Bu sözde değil özde bir kardeşlik ve dostluk. Buna hangi yapılanma içinde olursa olsun çoğunluğun inandığını ve ruhunun derinliklerinde kavradığını düşünüyoruz.

I. Dünya Savaşı’nın galiplerinin çizdiği sınırların anlamını son Ortadoğu ayaklanmaları ile git gide yitirmeye yüz tuttuğu bir zamanda birbirlerinin taleplerini yeni bir dünyada çoğu zaman doğru algılayamamaktan düşman olmuş bir coğrafyada yaşadığımız için bu dostluğun değerini iyi bildiğimizi düşünüyoruz. O yüzden onu her koşulda yaşatmanın her türlü yol ve formülünün aranmasının silahlara davranmaktan her zaman daha öncelikli olduğunu düşünüyoruz.

Barış ölmedi. Söz bitmedi.  Biz buradayız. Söze ve barışa inanıyoruz.
Biz, “Türkiye’nin Büyük Çatısı” sürecinin, zamanında birbirleri ile karşı kamplarda olduğu düşünülen iştirakçileri olarak, karşılıklı tansiyonun en yüksek olduğu toplumsal atmosferlerde ve kargaşa ortamlarında bile bir araya gelme ve başta “Demokratikleşme”miz olmak üzere Türkiye’nin sorunlarını konuşma ve gerçek çözümler geliştirme yönündeki azim ve kararlılığımızı kamuoyunun bilgisine arz etmek isteriz.

Ülkemize geçmiş olsun diyor ve kayıplarımızın yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Ekopolitik “Türkiye’nin Büyük Çatısı” İnsiyatifi

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN dan ARBELLA ya ziyaret

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN beraberindeki heyet ile birlikte ARBELLA fabrikasını ziyaret etti. Hacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.