Anasayfa / Siyaset Haberleri / Diyarbakır’da 205 STK’dan BDP’ye Meclis Çağrısı

Diyarbakır’da 205 STK’dan BDP’ye Meclis Çağrısı

DİYARBAKIR’da toplanan 205 sivil toplum kuruluşu terör örgütünün artan saldırıları nedeniyle ortak bildiri yaparak, devlete “Operasyonları durdurun”, PKK’ya da “Silahları susturun” çağrısında bulundu.

DHA

Diyarbakır’da 205 STK’dan BDP’ye: ‘Meclise gidin’

TBMM’nin tam üye sayısı ile toplanması gerektiğini belirten Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, “BDP de dahil olmak üzere TBMM çatısı altında soruna çözüm aranmalıdır. Parlamento seçimlerine girmiş BDP’nin mücadele edeceği alanın parlamento zemini olduğunu söylüyoruz. Bizim beklentimiz parlamentoda çözüm aranması ve çözümün içinde BDP’nin yer almasıdır” dedi.

Diyarbakır’da, aralarında memur sendikaları, meslek kuruluşları ile derneklerin yer aldığı 205 sivil toplum kuruluşu, Ramazan ayında tırmanan PKK saldırılarına karşı ortak bir bildiri yayınladı. Sümerpark Resepsiyon Salonu önünde toplanan sivil toplum kuruluşları adına konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, artan çatışmaların geleceği tehdit ettiğini, şiddet ortamının ‘akıl tutulmasına’ yol açtığını söyledi. Aktar, 12 Haziran seçimlerinin ertesinde Kürt meselesinde çözüme yaklaşıldığını belirterek, “Bugün Türkiye ciddi bir sarsıntı ve savrulma yaşıyor. Barış dili, yerini savaş diline bırakıyor, bu da çözüme dair umutları azaltıyor. Her şeyden önce ölümlere, kan ve gözyaşlarına yol açan ‘silahlara dur’ demek, ‘bu ülke hepimizin’ demek, ‘hepimiz aynı gemideyiz’in bilincinde olmak gerekmektedir. Bu gün yaşamını yitiren insanımız, bizi biraz daha çözümden uzaklaştırmaktadır” dedi.

{2}

“TBMM TAM ÜYE SAYISIYLA TOPLANMALI”

Aktar, siyasi iktidarın soğukkanlı olmasına en çok ihtiyaç duyulan günlerde olduklarını, iktidar, muhalefet, TBMM, basın, akil adamlar ve herkesin akan kanın durması için yapabileceklerini esirgememesini istedi. Aktar, siyasi aktörlerin ortamı geren tutum ve açıklamalardan uzak durması gerektiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Medya organları, toplumda kin ve öfkenin artmasına sebebiyet verecek tarzda yayın yapmaktan uzak durmalı, haber ve yorumlarında basın ilke ve ahlak kurallarına uygun yayın yapmalıdır. Bu kapsamda TBMM, tatilini yarıda bırakıp acilen üye tam sayısı ile toplanmalı ve BDP de dƒhil olmak üzere TBMM çatısı altında soruna çözüm aranmalıdır. Kürt Meselesi, bir asayiş meselesi değildir. İnsani olduğu kadar sosyal ve siyasal bir meseledir. Türkiye insanının, Türkiye vatandaşlarının meselesidir. Bu mesele, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ekseninde çözülebilir. Toplumsal hafızamız, çatışma ve operasyonların çözüm olmadığını, çözümü ötelediğini, engellediğini; Türkiye’nin kaynaklarını, geleceğimizi ve umutlarımızı yok etmeye yaradığını bize yeterince göstermiştir.”

“YENİ BİR DİL LAZIM”

Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, hükümetin terör mücadele ortaya koyduğu yeni projelere tepki göstererek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“990’lı yıllarda denenen ve derde deva olmayan ‘Olağanüstü Valiler’in ve Özel Timlerin ihdasına, Sınır Ötesi harekƒtlara, talimatla yönlendirilen haksız tutuklama ve gözaltlılara, öç almaya, sivil siyasetin dışında sorunu asayiş eksenli gören politikalara dönülmesi, geçmişte de görüldüğü gibi, daha çok kan ve gözyaşı, daha çok hukuksuzluk, daha çok ayrışma demektir. Evet, Türkiye’nin bu meselesinin çözülmeyişi diğer tüm sorunların çözülmesi önünde de engel oluşturmaktadır. Yıllardır, tüm liderlerin ‘bıçak kemiğe dayandı’ söylemi ile başlayan uygulamaların çözüme hizmet etmediği hafızalarımızda tazedir. Yeni bir dil lazım. Ancak bu dil savaş dili değil, barış dili olmalıdır. Bugünün savaş naraları, geleceğin yıkımı ve yarının utancı olacaktır. Gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz olduğunu unutmamalıyız.”

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Yeni İhraç Furyası: Bir Gün Herkes KHK’lı Olur Demiştik

Yeni İhraç Furyası: Bir Gün Herkes KHK’lı Olur Demiştik   KHK’lar ile ihraçlar ilk başladığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.