Anasayfa / Siyaset Haberleri / Davutoğlu’nun Avrupa’ya 4 Mesajı

Davutoğlu’nun Avrupa’ya 4 Mesajı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Polonya’daki AB toplantısında Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin önemli mesajlar verdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Polonya’nın Sopot şehrinde gerçekleşen AB Dışişleri Bakanları Gayri-Resmi Toplantısı’nda Avrupalılara Mavi Marmara baskını ve Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

Davutoğlu, Sopot’tan Ankara’ya dönerken beraberindeki gazetecilere, toplantıda yaptığı konuşmanın ana çerçevesini aktardı. Mavi Marmara’da AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının da olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Bu bizimle İsrail arasında bir mesele değil, İsrail ile uluslararası hukuk, ahlak ve uluslararası toplum arasında bir mesele.” dedi. Avrupa’nın Arap Baharı’nın yaşandığı bölgeye, geçmişten kalan Haçlı veya sömürgeci mantığıyla yaklaşmaması gerektiğini belirten Dışişleri Bakanı, bu algıyı yıkacak demokrasi ve hukuk gibi değerlerin önemine işaret etti: “Kimseye empoze eder şekilde davranılmamalı. Sömürge algısı oluşursa, dönüşümün ekseni kayar. Otoriter rejimler bunu kullanır.”

Davutoğlu, Suriye ve Libya’daki durumu aktardıktan sonra bölgeyi ve uluslararası toplumu bekleyen üç tehlikeyi şöyle sıraladı: “Demokrasi mücadelesinin bir Sünni-Şii çatışmasına, mezhep çatışmasına dönüşmesi riski var. Bu risk Suriye, Lübnan, Bahreyn ve Yemen’de hep var. Buna dönüştüğü anda idare etmek çok zor. İkinci olarak İsrail, barışa şans tanımayan kibirli bir politika takip ediyor. Demokrasi için ayaklanan halk, bir müddet sonra İsrail karşıtlığıyla bilenebilir. Bu durum bir bölgesel soruna dönüşebilir. Üçüncü olarak bölgede Batı ve Avrupa karşıtlığı tırmanabilir ki, bu uluslararası bir soruna dönüşebilir.”

Finli Bakan: Türkiye artık bu masada yer almalı

Bakan Davutoğlu, toplantıdaki Doğu ortaklığı ve Akdeniz komşuluk politikaları çerçevesinde yaptığı konuşmada, Avrupa’nın bütün Akdeniz ve Ortadoğu ile ilişkilerinde yeni bir paradigmaya ihtiyaç duyduğunun altını çizdi. Davutoğlu, Türkiye’nin hem Avrupalı hem de Ortadoğulu olarak meseleye iki kimlik ve iki perspektifle bakabildiğini, dolayısıyla uyarılarının dikkate alınmasının önemli olduğunu vurguladı. Bakan’ın açıklamalarının ardından söz alan Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, “Türkiye’nin yaptığı katkılar ve analiz, artık kendisinin bu masanın dışında değil etrafında yer alması gerektiğini gösteriyor. Bu, Türkiye’nin Avrupa’ya ne kadar değer katacağını gösteriyor. Türkiye’nin bu masada yer alması artık bir zarurettir.” ifadelerini kullandı. Davutoğlu, Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin de, Türkiye’nin katkısının yadsınamaz olduğunu söylediğini aktardı.

Davutoğlu, ‘Gelişmeler Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki konumunu daha da güçlendiriyor mu?’ şeklindeki bir soru üzerine şunları söyledi: “Finli Bakan Tuomioja bunu açıkça söylüyor. Diğerleri ise yüz ifadeleriyle, jest ve mimikleriyle onaylıyor. Avrupa Birliği, bu konuda kendi kurduğu mekanizmaların mahkumu. En küçük bir üye ülke bile AB’nin büyük bir stratejik çıkarını engelleyebiliyor. Rum yönetiminin, Almanya veya Fransa’yı normal şartlarda esir alması mümkün mü? Ama AB sistemi içinde bu böyle gerçekleşiyor. AB artık böyle bir yükü kaldıramaz hale geldi. Bir de Kıbrıs’ı sorun çözülmeden üye yapmanın mahkumu AB. Bu iki mahkumiyetten çıkıp da stratejik vizyonunu göremiyor. Bunlara ek olarak Avrupa’da her ülkenin iç gündemi de bir etken oluyor bu konuda.”

Kıbrıs konusunda, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli’nin toplantı sırasında gelip kendisine “sizinle görüşelim” dediğini, kendisinin de KKTC ve Yunanistan’ın yer alacağı bir görüşmeye her zaman hazır oldukları mesajı verdiğini aktardı. Davutoğlu, KKTC ve Rum liderlerin Long Island’da buluşturulacağına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine ise, “Rum lider Hristofyas ülkesinde büyük baskı altında, Burgenstock türü bir toplantı faydalı olabilir.” ifadelerini kullandı.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN dan ARBELLA ya ziyaret

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN beraberindeki heyet ile birlikte ARBELLA fabrikasını ziyaret etti. Hacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.