Anasayfa / Siyaset Haberleri / Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bekleme kararı aldık

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bekleme kararı aldık

Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet  İhracatçısı Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ödüle layık görülen firmaların her  birini ayrı ayrı tebrik ettiğini söyledi.
Erdoğan, 17 ayrı kategoride ödüle layık görülen firmalardan ilk üçe  girenlerine ödüllerinin verildiğini hatırlatarak, “Biz de az sonra ilk 10 hizmet  ihracatçısı ile hizmet ihracatı özel ödülüne layık görülen İstanbul  Havalimanımızın işletmecisi 5 firmamıza ödüllerini takdim edeceğiz.  Çalışmalarıyla, gayretleriyle ülkemize yaptıkları katkıyla her türlü takdiri,  teşekkürü, ödülü hak eden firmalarımıza şahsım ve milletimiz adına şükranlarımı  ifade ediyorum.” diye konuştu.
İLK 10 FİRMANIN İSİMLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk 500’e giren firmaların 2017 cirolarının 93  milyar dolar, hizmet ihracatçılarının ise 23 milyar dolar düzeyinde olduğunu  gördüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
“Bir başka ifadeyle sadece bu ilk 500 kuruluşumuz, toplam hizmet  ihracatımızın yarısından fazlasını gerçekleştirmiştir. Biraz sonra ödüllerini  vereceğimiz ilk 10 firmanın isimlerini tüm milletimize mal olması bakımından  buradan tekrarlamak istiyorum. Türk Hava Yolları, Güneş Ekspres Taşımacılık,  Pegasus Hava Taşımacılığı, Ekol Lojistik, Gap Dış Ticaret, Rönesans Holding,  Netlog Lojistik, Odeon Turizm, Atlas Jet ile onur ödülü alan Cengiz İnşaat, Mapa  İnşaat, Limak İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat. Gerek bu 15 firmamızın,  gerekse 500 listesindeki diğer tüm firmalarımızın sahiplerinden çalışanlarına kadar tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışındaki sancaktarları olarak gördükleri ihracatçı firmalara bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diledi.
Türkiye’nin bugünlere kolay gelmediğini anlatan Erdoğan, “Dünyaya  baktığımızda az gelişmiş yahut gelişmekte olan ülkelerin kimi ortak özellikleri  olduğunu görüyoruz. En önemlisi de bu ülkelerin benzer aşamalardan geçmiş  olmalarıdır. Bu aşamalardan birincisi atılım süreci yani hamle dönemidir. Her  ülkenin böyle denemeleri vardır. Bu süreci devam ettiremeyen ülkeler için  yavaşlama devamında da duraklama dönemi kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu kısır döngü  kırılamadığı takdirde gerileme sürecine adım atılmış olur. Gerileme sürecine  giren ülke siyasi istikrarsızlıkla birlikte iyice dibe çöker” ifadelerini  kullandı.
Türkiye’nin bu dönemlerin hepsini yaşadığını dile getiren Erdoğan,  “Cumhuriyetimizin kuruluşunda sanayiden tarıma kadar her alanda ümit verici  adımlar atılmış ama tek parti yönetimi zamanla bunların hepsini de akamete  uğratmıştır. ” dedi.
Erdoğan, özellikle 2. Dünya Savaşı’nın hemen öncesinde ve sonrasında  gözle görülür bir içe kapanma ve gerileme döneminin yaşandığına dikkati çekerek,  milletin baskısı ve zorlamasıyla demokrasiye geçildikten sonra yeniden bir  yükseliş ve yatırım hamlesi başladığını söyledi.
MİLLİYET.COM

Çok Okunan Haber

“İstanbul seçimleri üzerinden iç çatışma tezgahlıyorlar”

“İstanbul seçimleri üzerinden iç çatışma tezgahlıyorlar” BU SÖZLER SOYLU’YA AİT Yeni  Çağ’dan Arslan Bulut’un yazısı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir