CHP’yi Karıştıracak İddia

CHP’yi Karıştıracak İddia

“Yüzde 25.9’luk seçim sonucu başarısızlık” diyen Baykal ve Sav’ın kurultay için topladığı imza sayısı 500’e ulaştı. PM ve MYK üyelerinden de imza alan muhalefetin 800 ismi bulacağı söyleniyor.

CHP’de Parti Meclisi seçimli olağanüstü kurultay için imza toplayan Deniz Baykal ve Önder Sav’ın Cuma günü itibariyle 500 imzaya ulaştığı iddia edildi. CHP kulislerinden edinilen bilgiye göre, kurultay için imza atan delegeler arasında CHP yönetiminden 2 MYK üyesi, 13 PM üyesi, 35’in üzerinde de yeni dönem milletvekili bulunuyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in memleketi Kars’ta 6 delegenin 5’inin imza verdiği ileri sürülüyor. Bugün toplanacak imzalarla kurultay için gerekli 630 imzanın aşılacağı belirtiliyor. Parti içi muhalefete karşı atağa geçen CHP yönetiminin ise, kendi içlerinden kurultay için imza verenler karşısında nasıl bir tutum takınacağı merak konusu oldu. Ancak 28 Haziran’da TBMM Grup Başkanvekilliği, idare amirliği, katip üyeliğine yapılacak seçimlerde ve 4 Temmuz’da genel başkan yardımcılarının belirleneceği PM toplantısında görev almayı bekleyen isimlerin kimler olduğu ise, Sav ve Baykal tarafından saklanıyor.

Büyükşehirlerin yarısı destekledi

İllerde PM seçimli kurultay için imza veren delege sayısına bakıldığında ise, büyükşehirlerde önemli rakama ulaşılmış durumda. Ankara’da 52, İstanbul’da 74, İzmir’de ise 29 delegenin kadar imzası alındı. Muhaliflerin PM’de istemediği Sezgin Tanrıkulu’nun memleketi Diyarbakır’da delegenin tamamı, Sena Kaleli’nin memleketi Bursa’da ise 32 delegenin 20’sinin kurultay için imza verdiği kaydedildi. Baykal’ın memleketi Antalya’da ise 4 delegenin imzası bulunuyor. 6 Temmuz’a kadar muhaliflerin 630 imzaya ulaşması halinde PM seçimli olağanüstü kurultaya gidilecek. Muhaliflerin ulaşmayı hedefledikleri imza sayısı ise 800.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday göstermediği 46 il başkanının da yarın basın toplantısıyla kurultay çağrısı yapacağı bildirildi. Muhaliflerin hedefinde öncelikle Tekin var. Diğer isimler; Sena Kaleli, Süheyl Batum, Sencer Ayata, Erdoğan Toprak, Sezgin Tanrıkulu, Binnaz Toprak, Muhammed Çakmak, Sinan Aygün ve Bülent Kuşoğlu.
Daha vaktimiz var 630 imzayı buluruz

CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav, kurultay için delegeden 500’e imza topladıklarını söyledi. Sav, “imzalar için vaktimiz var” dedi. Sakarya’da yakınının düğününe katılan Sav, seçim sonrası CHP’de kurultay hazırlığı ile ilgili soruları cevaplandırdı. Sav, “3 günde 500 imza toplandı. 6 Temmuz’a kadar vaktimiz var” diye konuştu. CHP Genel Başkan Yardımıcısı Gürsel Tekin’in, “Disipline sevk edilebilirler” şeklindeki açıklamasına ise Önder Sav, “Ciddiye almıyorum. Alırsam farklı konuşurum” diye cevap verdi.

{2}

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM