Anasayfa / Siyaset Haberleri / CHP’nin 41 Seçim vaadi

CHP’nin 41 Seçim vaadi

CHP’nin geçen yıl aralık ayında yapılan Olağanüstü Kurultayı’nda açıklanan 41 vaadi, 12 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimi öncesinde yeniden düzenlendi.

Kitapçıkta, yeni anayasa, zorunlu askerliğin 6 aya indirilmesi, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması, taşeron işçiliğin önlenmesi, GAP’ın bir an önce tamamlanması gibi vaatler yer alıyor.

CHP’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan “41 Söz” kitapçığı, “İşçisinden öğrencisine, emeklisinden çiftçisine kadar, bu topraklar üzerinde yaşayan her vatandaşımızın sorunlarını çok iyi biliyoruz. Sosyal devlet anlayışımızla ve bu sorunların üstesinden gelecek projelerimizle iktidara hazırız” ifadeleriyle başlıyor.

İlk vaadin Aile Sigortası’na ayrıldığı kitapçıkta, söz konusu proje ile tüm vatandaşların kimseye muhtaç olmadan bağımsız, özgür ve eşit bireyler olarak yaşamasını sağlanacağı vurgulanıyor. Tüm vatandaşların doğumdan ölüme kadar sosyal devlet güvencesi altında olacağı belirtilen maddede, “Aile Sigortası ile çocuklarımız, kadınlarımız, yaşlılarımız, engellilerimiz korunacak ve güçlenecek; hiçbir çocuğumuz yatağa aç girmeyecek” deniliyor.

Hak ve özgürlükleri güvence altına alan ve genişleten yeni bir anayasanın yapılacağı bildirilen kitapçıkta, anayasanın şeffaf, katılımcı ve uzlaşmacı bir süreçle hayata geçirileceği ifade ediliyor.

ASKERLİK 6 AYA İNECEK
CHP iktidarında askerlik süresi ilk aşamada 15 aydan 9 aya indirileceği, gerekli hazırlıkları takiben 6 aya çekileceği ifade edilen “41 Söz” kitapçığında, şunlar kaydediliyor:

“Üniversite öğrencileri askerlik hizmetlerini yaz tatillerinde ikişer veya üçer aylık dönemlere bölerek yapabileceklerdir. Bu adımlarla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) barış kadrosu yüzde 25-30 arasında azaltılacaktır. TSK daha profesyonel ve çevik bir yapıya kavuşturulacaktır. Bu önlemlerin yanı sıra, tüm askeri teçhizat alımları gözden geçirilecek, askeri harcamalar zorunlu olanlarla sınırlandırılacaktır. Bu tasarruf tedbirleri ile kazanılan kaynaklar sosyal politikalara ve eğitime kaydırılacaktır. Silahlı kuvvetler üzerinde demokratik kontrolü kurmanın çok önemli bir parçası da hiçbir karar alanının sivil yönetimin iradesinin dışında kalmamasıdır. Ordunun ne büyüklükte olması gerektiği, zorunlu askerliğin hangi şartlarda yapılacağı, askeri harcamaların büyüklüğü gibi konular siviller tarafından karara bağlanmalıdır. CHP iktidarında Türkiye daha sivil, daha barışçı, daha umut dolu olacaktır.”

Türkiye’nin gittikçe bir korku imparatorluğuna dönüştüğü iddia edilen kitapçıkta, 4. madde ise özel yaşamın gizliliğinin korunmasına ayrılmış. CHP iktidarında halkı korku içinde bırakan çetelerden hesap sorulacağı vurgulanan maddede “Artık vatandaşlarımız telefonda konuşurken, aile hayatlarını yaşarken korku içine olmayacaklardır. Her vatandaşın mahremine saygı gösterilecektir” deniliyor.

Kitapçıkta medya üzerindeki baskıların engelleneceği, medyanın özgür ve bağımsız olması sağlanacağı belirtiliyor.

YÜZDE 10’LUK SEÇİM BARAJI KALDIRILACAK

Yüzde 10 seçim barajının “12 Eylül rejiminin bir başka mirası olduğu” değerlendirilen kitapçıkta, CHP iktidarında yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılacağı kaydediliyor.

Kitapçıkta, diğer vaatlerin bazıları ise şöyle:
“Faili meçhul cinayetler aydınlatılacak, devletin içindeki çeteler ortaya çıkarılacak. Emeklilere milli gelir artışından pay verilecek, emeklerinin karşılığını almaları sağlanacak. Emeklilerin beklediği intibak yasası çıkarılacak emekliler arasındaki eşitsizlik giderilecek. Tarım ve çiftçi desteklenecek, mazotta ÖTV kaldırılacak, mazot fiyatı yarıya indirilecek. Kamuda taşeron işçilik tamamen kaldırılacak, taşeron işçiler Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) normlarına göre kadrolu çalıştırılacak. Kamuda 4/B ve 4/C uygulamalarına son verilecek, emek sömürüsü engellenecek. İşsizlik Sigort

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.