Anasayfa / Siyaset Haberleri / CHP’de Rantın Belgesi Tarık Şengül’de

CHP’de Rantın Belgesi Tarık Şengül’de

Yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla CHP il başkanlığından istifa eden Şengül, rüşvet teklifini kayda aldığını söyledi

Yenişafak

CHP Ankara İl Başkanlığı, Yenimahalle Belediyesi ve Gürsel Tekin üçgeninde süren 300 milyon dolarlık rant kavgası yeni bir boyut kazandı. Yolsuzluğu ihbar ederek istifa eden İl Başkanı Tarık Şengül, üst düzey bir partili aracılığıyla gelen işadamı ile yaptığı görüşmeyi kayda aldığını açıkladı. “Üst düzey partili”nin ise Gürsel Tekin olduğu belirtiliyor.

Yenişafak Gazetesi’nin haberine göre, iddiaların sahibi olan eski Ankara İl Başkanı Tarık Şengül, bahse konu olan genel başkan yardımcısı ve müteahhit hakkında bilgi vermeyi reddederken, görüşmeyi kayda aldığını açıkladı.

BELGELERİ VERECEK

CHP’yi karıştıran iddialarla ilgili Kılıçdaroğlu da komisyon kuracaklarını açıkladı.

Kılıçdaroğlu, Şengül’den de belgelerle birlikte olayın raporunu istedi. Şengül ise dün yaptığı açıklamada, “Genel Başkan iddiaların ciddiye alınıp değerlendirileceğini söyledi. Ben de elimdeki bilgi, belge ne varsa bir kaç gün içinde Genel Merkeze ileteceğim” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA GÖSTERMELİK

Şengül kendisine rüşvet teklif edilmediğini aksine iş takipçiliği yapmasının istendiğini de itiraf ederek, “O iş adamının ismini açıklamayacağım. Bunu muhatapları açıklasın” diye konuştu.

Fakat Şengül’ün gazeteci Can Dündar’a teklife ilişkin elinde bant kaydığı olduğunu açıklaması kafaları karıştırdı. Kasete rağmen bir komisyonun kurulacak olması incelemenin de göstermelik olacağı kuşkusunu doğurdu.

TEDİRGİN OLDUM

Şengül, CHP yönetimini zora sokacak şu açıklamayı yaptı: “Biz dosyayı incelerken mayıs ayında bir işadamı, üst düzey bir partili aracılığıyla randevu istedi. Tedirgin oldum. Çünkü gelen, Ankara’da müteahhitlik, arsa alım satım işleri yapan, siyasetle de uğraşan bir işadamıydı. Tuzak olabileceği korkusuyla görüşmeyi kayda aldırdım. İşadamı, Çayyolu’ndaki imar değişikliğine Şehir Plancıları Odası’nın açacağı davaya engel olmamı istedi. Karşılığında ‘Seçim çalışmalarında kullanırsınız’ diyerek maddi destek vaat etti. İşadamının çabası anlaşılır da, bizim siyasilerin aracılığını hazmetmek zor.” Şengül, Çayyolu’ndaki arazi ile ilgili yapılan imar değişikliği sonucu 188 konut sayısının 5 kat civarında artarak 892’ye ulaşmasının sağlandığını ve ortada 300 milyon dolarlık bir rant oluşturulduğu iddiasında bulunmuştu.

İŞADAMI A.B. Mİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Yenimahalle Belediye meclislerinin de işin içine girdikleri olayda, ortada 500 milyon dolarlık rant oluştuğu belirtiliyor.

İddialara göre Şengül’den yardım isteyen kişi ise Çayyolu’nda inşaatları bulunan, Petrol Ofisi Bayi ve MHP’li belediye başkan adayı olan işadamı A.B. İşadamına aracılık ettiği öne sürülen Gürsel Tekin ile A.B.’nin ise petrol ofisi işletmeciliğinden tanıştıkları iddia öne sürülüyor.

Şengül’ün yerine Alçın

CHP’de rant kavgasını ifşa ederek istifa eden Tarık Şengül’ün yerine 12 Eylül öncesinin Gençlik Kolları Genel Başkanı olan Zeki Alçın atandı. CHP MYK dün olağanüstü toplandı. Şengül’ün iddiaları nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan CHP yönetimi, sorunu çözmek için öncelikli olarak il başkanı atamasını yaptı. Alçın, Yeni Demokrasi Haraketi ve Ali Haydar Veziroğlu’nun Alevileri tek çatı altında toplamak için kurduğu Demokratik Barış Hareketi’nde de bulunmuştu. Mustafa Sarıgül’e de yakın olduğu belirtilen Alçın, koltukta fazla kalamayacak. Önder Sav’a yakın isimler tarafından toplanan 396 imza dün genel merkeze teslim edildi. Ankara ve Yenimahalle kongrelerinin 30 gün süre zarfından toplanması ger

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Yeni İhraç Furyası: Bir Gün Herkes KHK’lı Olur Demiştik

Yeni İhraç Furyası: Bir Gün Herkes KHK’lı Olur Demiştik   KHK’lar ile ihraçlar ilk başladığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.