Anasayfa / Siyaset Haberleri / CHP VE DİYARBAKIR

CHP VE DİYARBAKIR

ADAYLIK YERİM NETLEŞMEDİ
– AKP ve BDP peki?
 15 yılın yükünü üç beş ayda atamayız. Aynı zamanda gerçekçiyiz. Orada iki siyasal parti var: BDP ve AKP. Biz tüm seçmenlerimize kendi çözümlerimizi anlatarak, başka bir yol arayışı içindeyiz. Bahsettiğim önerilerimizle bu yolu iyi döşemeye başladık. Yani, artık bölgede bu iki siyasi aktörün dışında üçüncü bir aktör de var. O da sol ve sosyal demokrat görüşleriyle CHP.
– CHP’nin bölge için hedefi nedir? Diyarbakır’da ne yapacaksınız mesela?
 Biz, CHP olarak Diyarbakır’dan milletvekili çıkaracağız. İddialıyım, iddialıyız. CHP Diyarbakır’da milletvekili çıkaracak.
– Siz nereden aday olacaksınız peki? Diyarbakır’dan mı? Kulislerde başka bir şehirden olacağınız konuşuluyor…
Bu kulis bilgilerini de gazetelerden okuyorum. Ama bizim yetkili organlarımızda hiçbir şekilde Genel Başkan ya da kurul üyeleriyle bu konu konuşulmadı henüz. Kararı onlar verecek. Daha netleşmiş bir yer yok.
9 YIL SONRA DİYARBAKIR’DA
– Diyarbakır, CHP mitingine hazır mı?
Hazır. Genel başkanımız temmuz ayında geldi. Mardin’e, Ağrı’ya, Kars’a, tüm bölgeye beraber gittik, ilgiyi gördük.
– Takvim belli mi Diyarbakır mitingi için?
Nisan sonundan itibaren seçim takvimi başlayacak. Muhtemelen mayıs ayında Türkiye’nin bütün kentlerine gideceğiz. Etkili adaylarımızla birlikte Diyarbakır’da da, Şırnak’ta da, Hakkari’de, Van’da da tüm bölgede mitingler yapacağız.
– Tepki görmekten endişe etmiyor musunuz?
Kesinlikle hayır. Bakın, Diyarbakır’a gittik, Şırnak’a gittik, herkesle görüştük. Öncesinde belki çok olanaklı değildi, ama insanlar bizden beklentilerini açık biçimde duymak istiyorlar. Türkiye içinde bir arada kalarak ve bu kutuplaşmanın ötesine nasıl geçebileceğimize dair çalışmalarımızın sonuçlarını, seçim bildirgemiz ve raporumuzda göreceksiniz.
TÜRBAN GÜNDEMİMİZDE YOK
– Bizim seçimlerde türban gibi bir gündemimiz yok. Kendi gündemleri olan siyasal parti bu konuda görüşlerini açıklasın. Türkiye’de her şeyi yapmaya muktedir bir siyasi parti var. Gazeteleri basmaya, matbaaları basmaya, insanları sabah saat 00.5’te gözaltına almaya. Bütün Türkiye’yi olağanüstü yönetmeye. O siyasal iktidar, anayasayı, yasaları, Meclis iç tüzüğünü değiştirme imkanına sahip. Bunu başörtülü kadınlar soruyorlar. Sayın Başbakan açıklasın, bizim gündemimizde böyle bir şey yok.
Görüntüler sivil itaatsizlik felsefesine uymuyor
– Siz bölgeyi çok iyi bilen bir isimsiniz ve biraz gergin bir hafta geçirdik.
Önce elinde taş olan milletvekili ve polise tokat, ardından sivil itaatsizlik eylemi… Bölgede neler oluyor?
Seçim var, toplumun bir kesiminin de talepleri var. Taleplerini, çeşitli yöntemlerle anlatmaya çalışıyorlar. Bunun üzerinden oluşan bir gerginlik var. Ben şiddete karşı olan bir insanım. Dolayısıyla o görüntüleri uygun bulmak mümkün değil, kamu görevlisine tokat atmak son derece üzücü bir tablo. Ben olsam, yarattığım bir şeyden dolayı birini üzmüşsem, özür dilerim. Bilerek ya da bilmeyerek bir insana şiddet uygulamışsam, özür dilerim. Bu cesareti ve olgunluğu gösteririm, fakat işin diğer tarafı görülmüyor.
– Ne var diğer tarafta?
Türkiye’de bu iktidarla beraber polisin uyguladığı bir şiddet var. Bunu sadece Diyarbakır’da Şırnak’ta, Silopi’de değil, İstanbul, Ankara’da da uyguluyor. Orantısız güç kullandığı bir şiddet var. İşçileri, öğrencilere, kadınlara uyguluyor, milletvekillerine biber gazı sıkıyor. Silopi’de halen bastonla gezen milletvekili var, kalça kemiği kırılan bir vekil var. Hükümetin kutuplaştırıcı ve gerginleştirici uygulamalarından vazgeçmesi de lazım.
ÇATIŞMANIN EN SAYGIN HALİ
 Sivil itaatsizik bir anlaşmazlığın, görüş farklılığının barışçı bir şekilde kurallara uygun olarak reddedilmesi, insanların görüş farklılıklarını barışçı yöntemlerle ortaya koyması, diğer bir deyişle de ‘çatışmanın en saygılı hali.’ Bu, bütün dünyada başvurulan yöntemlerden bir tanesi. 1955’te ABD’de siyah kadın otobüste yerini beyaz kadına vermeyi reddedince tu

Çok Okunan Haber

EZBERLER,KLİŞELER, PARADİGMALAR DEĞİŞİYOR!

Mirza Turgut yazdı Siyasetçi, sivil toplum ve meslek örgütleri yöneticilerinin tamamının zihin haritaları, soğuk savaşın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir