Anasayfa / Siyaset Haberleri / CEMİL ÇİÇEK’TEN ANAYASA TURLARI

CEMİL ÇİÇEK’TEN ANAYASA TURLARI

Cemil Çiçek’ten Anayasa Turları Sivil ve demokratik bir Anayasa için Meclis’te ilk adım, atıldı. Muhalefet, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e yeni Anayasa konusunda yeşil ışık yaktı. Cemil Çiçek, Meclis’te CHP ve MHP’nin liderlerini tek tek ziyaret etti. Muhalefet tam kadro Anayasa için kurulacak uzlaşma komisyonuna üye vereceklerini açıkladı. Yeni Anayasa hazırlıkları, bayramdan sonra ise daha da hız kazanacak.


 Sivil ve demokratik bir anayasa için sözler, 12 Haziran Seçimlerinde verilmişti.


Seçim sonrasında kısa süren çalışan Meclis, Yeni yasama döneminde öncelikli gündem konularından biri yeni Anayasa olacak. AK Parti de Anayasa’nın ön hazırlıklarını yürütmek üzere bir heyet oluşturdu.


Çalışmalarına başladı. Başbakan Erdoğan’ın da sivil Anayasaya destek istemek için muhalefete mektup göndermeye hazırlanıyor.
Meclis Başkanı’ndan Muhalefet Turları
Diğer taraftan Meclis Başkanı Cemil Çiçek de parlamentoda ilk adımı attı. Çiçek, CHP ve MHP liderlerine tek tek nezaket ziyaretinde bulundu. Gündem ise yeni Anayasa idi. 


TBMM Başkanı Çiçek görüşmeler sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bayram sonrasında daha somut adımlar atacağız. Anayasa konusunda genel bir yaklaşım olduğunu gördüm.”


CHP’den Olumlu Yaklaşım
Önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sonra MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşen Cemil Çiçek’e muhalefetin yaklaşımı olumlu idi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği ile ilgili kurulacak olan komisyona katkı vereceklerini söyledi.
MHP Kanadı
İkinci durak Milliyetçi Hareket Partisi’ydi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MHP Lideri Devlet Bahçeliyle görüştü. Devlet Bahçeli, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “anayasa ile ilgili görüşlerimizi bildirdik, somut bir talebi olmadı” dedi.


Tutuklu Vekiller
Cemil Çiçek, tutuklu vekillerle ilgili olarak da “Temennimiz tutukluluğun mahkumiyet şeklinde algılanmaması için yargılamaların bir an evvel sonuçlandırılmasıdır” dedi.
Çiçek’in, BDP ile randevusu ise netlik kazanmadı.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN dan ARBELLA ya ziyaret

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN beraberindeki heyet ile birlikte ARBELLA fabrikasını ziyaret etti. Hacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.