Anasayfa / Siyaset Haberleri / BUYUR BURDAN YAK.!

BUYUR BURDAN YAK.!

Toplam kaç bin PKK’lı var, ABD açıkladı
ABD Dışişleri Bakanlığı 2010 yılı Terör Raporu’nda, PKK’lıların toplam sayısı da açıklanıyor.
Raporda, ABD’nin terörist listesinde PKK ve DHKP-C de her zamanki gibi yer aldı ve terör örgütü PKK’nın şiddet kampanyalarına devam ettiği belirtildi.
Yerel ve çok uluslu terör örgütlerinin, Türkiye’de 40 yılı aşkın süredir, bazen Amerikan hükümeti personelini de dahil olmak üzere Türk vatandaşlarını ve yabancıları hedef aldığı belirtilen raporda, Türkiye’de faaliyet gösteren terör örgütlerinin, Kürt gruplar, El Kaide, Marksist-Leninist ve Çeçen yanlısı grupları içerdiği kaydedildi.
Raporda, bunlardan en önde geleninin PKK olduğu ve Irak’ın kuzeyindeki kamplarından eylemlerini düzenleyen PKK’nın genellikle doğrudan Türk güvenlik güçlerini hedef aldığı ifade edilerek, PKK’nın eylemlerinin 2009 yılında düştüğü ama 2010 yılında Mayıs ve Ekim ayları arasında şiddet dalgasının arttığı kaydedildi.
Türkiye’de öne çıkan diğer bir terörist organizasyonun da DHKP-C olduğu ifade edilen raporda, çoğunlukla aktif olmamasına rağmen, Türk hükümeti tarafından hala potansiyel tehdit olarak görüldüğü değerlendirmesinde bulunuldu.
”TERÖRLE MÜCADELE İŞBİRLİĞİ GELİŞMEYE DEVAM EDİYOR”
Raporun Türkiye bölümünde de, geçen yılki PKK saldırılarının, bir kez daha ülke geneline uzanan gruplarında ortaya çıktığı ifade edilerek, kırsalda Türk askerlerini pusuya düşürme, asker ve polis rotası olarak bilinen yollara IED döşenmesi ve kırsal alanlarda güvenlik güçleri ve sivilleri hedef alan bombaların atılması gibi karakteristik taktik, teknik ve prosedürlerin kullanıldığı belirtildi.
Raporda, özellikle, geçen yıl Temmuz ayında İstanbul’da otobüsün bombalanması, Eylül ayında minibüse saldırı düzenlenmesi ve Kasım ayında Taksim Meydanı’nda intihar bombacısının eylemde bulunmasının özel dikkat ve kınamayla karşılandığını belirtildi.
Raporda, Türkiye’deki terör yasalarının, terörizmi, ”Türk vatandaşlarına ve Türk devletine saldırılar” olarak tanımladığına işaret edilerek, bu tanımın, Türkiye’nin, ülke dışında ya da Türkiye içindeki Türk olmayanlara karşı terör eylemleri planlayan ve bunlara yardımcı olanların engellenmesi, tutuklanması ya da soruşturulması yeteneğini aksatabildiği ve bu noktada ortak ve yasal işbirliğine yönelik kaygılar yarattığı ifade edildi.
Raporda, ”yine de Türkiye’nin ABD ile terörle mücadele işbirliğinin gelişmeye ve ilerlemeye devam ettiği” belirtildi.
Hükümetin geçen yıl Temmuz ayında 15 yaş altındakileri yönelik Terörle Mücadele Kanununda değişiklik yaptığı belirtilerek, bu düzenlemenin ayrıntılarına yer verildi. Bu değişiklikle 200’den fazla çocuğun hapisten muaf kalmasının birçok insan hakları grubu ve etnik Kürt tarafından olumlu karşılandığı ifade edilen raporda, ancak insan hakları gruplarının, bu kanunun ”çok fazla geniş uygulanmasının, hükümet tarafından meşru siyasi protestolar ile Kürt kimliğinin veya azınlık görüşlerinin ifade edilmesini bastırmak için hala kullanıldığını ileri sürmeye devam ettiği” kaydedildi.
Türkiye’nin ayrıca, terörizmin finansmanıyla mücadele kanunlarındaki eksiklikleri gidermeye yönelik taslak düzenlemeyi Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’yla (FATF) paylaştığı da belirtildi.
”TÜRKİYE TERÖRLE MÜCADELEDE KRİTİK ROL OYNUYOR”
Türkiye’nin Irak ve ABD ile PKK’ya karşı mücadele için ortak adımların atılması yönünde birlikte çalıştığı ifade edilen raporda, Türkiye’nin ”dost, tarafsız, Afganistan ve Pakistan’da söz sahibi, bölgesindeki sorunların çözümünde kolaylaştırıcı, ISAF katılımcısı ve karşılıklı donör olarak bu konuda kritik rol oynadığı” kaydedildi.
Türkiye’nin Afganistan ve Irak’taki yardım ve çabalarına değinilen raporda, radikallikle mücadelede de Emniyet ve Diyanet tarafından uygulanan programlardan bahsedildi.
Türk hükümetinin, ”Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi olarak bilinen demokratik girişimin devamı niteliğinde adımlar attığı” belirtilen raporda, Türkiye’nin Kürt dilin

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.