Anasayfa / Siyaset Haberleri / BDP’den Erdoğan’ın Erbil Gezisine Tepki

BDP’den Erdoğan’ın Erbil Gezisine Tepki

Barış ve Demokrasi Partisi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’tan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Erbil ziyaretine tepki geldi.

Başbakan Erdoğan’ın seçimlere 2 ay kala Erbil’e gitmesinin samimi olmadığını söyleyen Kışanak, “Eğer Başbakan Türkiye’deki Kürt sorununu çözmek için Erbil’e gidiyorsa yanılıyor. Çözümün adresi ne Bağdat ne de Erbil’dir” dedi.

Geçen hafta Güneydoğu’da farklı illerde kurulan Demokrasi Çadırları’nın polis gücüyle sökülmesini de sert dille eleştiren Kışanak, 4 tane talepte bulundu ve ekledi:

“Taleplerimizi yerine getirin, hiçbir BDP’li seçimlerde aday olmayacaktır.”

BDP Eşbaşkanı Kışanak, gündemdeki gelişmeleri partisinin grup toplantısında değerlendirdi.

ERBİL’E NEDEN GİTTİNİZ?

Başbakan Erdoğan’ın Kuzey Irak’a bugün yapacağı ziyareti değerlendiren Kışanak, ziyareti önemsediklerini belirterek, ziyaretin seçimlerden 2 ay önce gerçekleşmesinin samimi olmadığını söyledi. ‘Eğer Başbakan Kuzey Irak’taki Kürtlerin anadilde eğitim görmesini, özerk bir yönetime kavuşması için oraya gittiyse ziyareti destekleriz’ diyen Kışanak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğer, Başbakan Türkiye’deki Kürt sorununu çözmek için Erbil’e gidiyorsa yanılıyor. Türkiye’deki Kürt sorununu Diyarbakır’da Batman’da Ankara’da çözebilir. Çözümün adresi ne Bağdat ne de Erbil’dir. Başbakan’a bir kez daha sesleniyoruz. Erbil’e gitmeniz önemli ama seçime 2 ay kalmışken böyle bir gezi yapılması burada bulamadığı desteği Erbil’de aramaktır. Eğer Kürtlerden oy isteyecekse Erbil’deki Kürtlerin burada oy kullanamayacağını bilmesi lazım. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan Kürtlerin taleplerini dikkate almak zorundadır.”

 

 

BDP’DEN HÜKÜMETE 4 TALEP

Demokrasi Çadırları’nın polis gücüyle dağıtılmasını sert dille eleştiren Kışanak, “Biz demokrasi derken, hükümet polisleriyle, coplarıyla saldırıyor” dedi.

Hükümete 4 tane talepleri olduğunu açıklayan Kışanak, taleplerinin yerine getirilmesi halinde yeniden milletvekili adayı olmayacaklarını açıkladı.

İşte Kışanak’ın o talepleri…

“Nevroz’da ortaya çıkan asgari 4 talebi dile getirmek için Demokrasi Çadırları’nı kurduk. Bu talepler, ‘anadilde eğitim hakkının bir hak olarak tanınması’, ‘askeri ve siyasi operasyonlara son verilmesi’, ‘siyasi tutukluların serbest bırakılması’ ve ‘yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması’dır. Bu taleplere demokrasi içinde yanıt bulmak oldukça kolay ve mümkündür. Bu taleplerin muhatabı iktidar ve siyasi partilerdir. Hükümet halkın ortaya koyduğu talepleri, polisle, panzerle karşısında duramayacağını anlamalıdır. Özgürlüklerin önünde hiçbir zor aracının yaptırım gücü yoktur. İstediğimiz yöntemle talepleri bastırmaya çalışın, ancak ve ancak o talepleri ertelersiniz. Kendinizi de tarihin çöp sepetine atarsınız. Bizim iktidara çağrımız, 4 talebimizi kabul edin, demokrasinin önünü açın. Biz hiç birimiz aday olmayacağız.”

BAHÇELİ VE ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Kürt sorunun çözümü için ortaya konulan taleplerin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli ve Başbakan Erdoğan’ın sağduyudan uzak, sokakları kargaşaya sürüklecek açıklamalar yaptığını da söyleyen Kışanak, iki lidere de ‘sağduyulu olun’ çağrısında bulundu.

“Biz özellikle Sayın Bahçeli’nin daha sağ duyulu bir söylem geliştirmesini önemsiyorum. Başbakan’da da başbakanlığın geri olan bir söylem göremiyoruz. Başbakan bizlere ‘sizin nereniz sivil’ diyor. Meydanlardayız, sokaklardayız. 4 gün önce Diyarbakır’da bir eylem yapmak istedik. Kentin tüm girişlerini panzerlerle kapatarak adeta şehri bir kapalıcezaevine çevirdiniz. Silopi’de, Batman’da Nusaybin’de sadece sesini duyurmak isteyenlerin üstüne polisi salan sen misin? Biz sonuna kadar siviliz. Ama siz çok iyi biliyoruz ki askeri vesayetle işbirliği yapan, şimdi de kendi güçleriyle toplumsal muhalefeti bastıran bir iktidarsınız. Siz Postmodern darbe yapanların altına zırhlı araç veren, ‘çocuk da olsa kadın da olsa gereği yapılacaktır’ diyen b

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir