Anasayfa / Siyaset Haberleri / BDP Tabanı Özerklik İstemiyor

BDP Tabanı Özerklik İstemiyor

Bilgesam’ın yaklaşık 7 bin kişiyle görüşerek yaptığı çalışmadan çarpıcı sonuçlar çıktı: BDP’ye oy veren tabanın yüzde 60’ı özerkliği istemiyor.

BİLGESAM

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (Bilgesam) ‘Yeni Anayasa’dan Toplumsal Beklentiler’ konulu çalışmasından önemli mesajlar çıktı. Yaklaşık 7 bin kişiyle yapılan görüşmelerle hazırlanan ankete göre BDP’ye oy verdiğini söyleyenlerin yüzde 60’ı özerklik talebini desteklemiyor. Kürt-Zazalar’da bu oran yüzde 78’i geçiyor.

ÜNİTER YAPIYA TAM DESTEK

Bilgesam Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı, yeni anayasanın üzerinde ‘değişik toplum kesimlerinin anlaşması ve içe sinmesi’ gerektiğini vurguladı. Raporunun sunumunu yapan Dr. Salih Akyürek de çalışma sonucunda parlamenter sistemin Türkiye ve tüm alt gruplar temelinde önemli bir destek bulduğunu kaydetti.Akyürek, başkanlık ve yarı başkanlık sistemine AK Parti tabanında yüzde 40 oranında destek verildiğini söyledi. Türkiye genelinde yapılan ankette üniter yapının her üç kişiden ikisi tarafından destek bulduğunu vurgulayan Akyürek, şöyle devam etti:

“Kürt-Zazalar arasında yaklaşık her üç kişiden birisi bu yapıyı desteklemektedir. Kürt ve Zazalar’da çoğunluk ‘üniter yapı’ veya üniter yapı içinde çözüm olan ‘idari özerklik’ seçeneklerini desteklemektedir.” Akyürek, BDP’ye oy verdiğini söyleyen kişilerle yapılan çalışmalarda özerklik talebini destekleyenlerin oranının yüzde 40 olduğuna dikkat çekti. Akyürek, “Bu oranın Tüm Kürt- Zazalar arasında yüzde 22 düzeyinde olması, önemli bir mesaj niteliğindedir. Bu durum ortaya konan taleplerin toplumsal tabanlı ve gerçekçi olmadığını da göstermektedir” ifadelerini kullandı.

ANADİLDE EĞİTİM

Türkçe dışındaki ana dillerin öğrenimi ve kamusal alanda kullanımı konusunda Kürt ve Zazalar’da üst düzey bir talep bulunuyor. Türkler arasında da bu haklara bakışın olumsuz olmaması ve her iki Türk’ten birisinin bu hakların verilmesini desteklediği görülüyor.

Başörtüsü özgür olmalı

Araştırmaya göre halk başörtüsünün okullarda yasaklanmasına yüzde 82’lik bir oranla karşı. Kürtler arasında bu oran yüzde 90’lara çıkıyor. Türkiye genelinde halkın yaklaşık yarısı yüzde 10’luk seçim barajının korunması gerektiğini düşünüyor. Diğer yarısı ise barajın düşürülmesi veya kaldırılması yönünde görüş bildirdi. “Seçim barajı düşürülmelidir” diyenlerin seçim barajı tercihleri incelendiğinde yüzde 50’lik bir kesimin görüşü aynı: ‘Seçim barajı yüzde 5 olmalı.’

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN dan ARBELLA ya ziyaret

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN beraberindeki heyet ile birlikte ARBELLA fabrikasını ziyaret etti. Hacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.