Anasayfa / Siyaset Haberleri / BDP: PKK silahları susturmalı

BDP: PKK silahları susturmalı

Diyarbakır’da BDP, DTK, KADEP, HAKPAR ve sivil toplum örgütleri bir araya gelerek, artan terör olayları ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyindeki PKK kamplarına hava operasyonuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Ortak açıklamada “Barış için devlet operasyonları sonlandırmalı, PKK’da silahları susturmalıdır” dendi.

DHA

Bölgede artın terör olayları ve Türkiye’nin PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarına yönelik hava operasyonlarının düzenlemesinin ardından Diyarbakır’da BDP Grup Başkanı ve Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş, DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi, Hak ve Özgürlükler Genel Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Bayram Bozyel, aralarında siyasi partiler, 21 sivil toplum örgütü temsilcileriyle basın toplantısı düzenledi.

“AMAÇ KÜRTLERİ STATÜSÜZ BIRAKMAK”
Ortak basın açıklamasını okuyan KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Miletvekili Şerafettin Elçi, siyasal iktidarın Kürt sorununda çözümsüzlükte ısrarı sonucu son günlerde tırmandırılan şiddet dalgasının, can kayıplarına yol açmakla kalmadığını ayrıca demokratik çözüm seçeneğini ve barış ortamını da tehdit ettiğini söyledi. Elçi, şunları söyledi:

“Başta Kürt sorununu çözümü olmak üzere, demokratikleşme ve temel insan haklarının korunması göreviyle yüzyüze bulunan hükümet yetkililerinin bugünlerde meydana gelen olaylar karşısındaki tutumu endişe verici boyutlara ulaşmıştır. İran ve Türkiye’nin Kandil ve dolayısıyla Güney Kürdistan’a eş zamanlı olarak operasyonlar düzenlemeleri ve kimi uluslararası güçlerin de bu saldırılara destek vermeleri, yeniden dizayn edilmekte olan Ortaddoğu’da, mevcut Kürt kazanımlarını ortadan kaldırarak, Kürtleri bir kez daha statüsüz bırakma amaçlıdır.”

“BAŞBAKAN ERDOĞAN ÖÇ ALIYOR”
Şerafettin Elçi, kamuoyunun özellikle Başbakan’ın öç alma duygusuyla haraket ettiğini, aynı konseptin 1990’lı yıllarda topyekün savaş adı altında denendiğini ileri süren Elçi, “Kamuoyu Türküyle, Kürdüyle iyi biliyorki şiddet ve onu besleyen her türlü güvenlik tedbiri daha çok gözyaşının dökülmesine, kanın akıtılmasına, derin acıların yaşanmasına ve hakların kısıtlanmasına yol açmıştır. Bu gerçeğin görülerek şiddet yöntemlerinden vazgeçilmesi için yeterli deney ve sebep mevcuttur” dedi.

Yapılması gerekenin ısrarla ve kararlı bir biçimde gerçek bir demokratikleşme süreci başlatarak, şiddet döngüsü içinde devinen Kürt sorununu çözecek adımlar atılması olduğunu belirten Şerafettin Elçi, “Bunun yolu ise, toplumun geleceğini karartan savaşın durdurulmasından, karşılıklı diyalogdan, Kürt halkının haklarının tanınmasından, halkların eşitliği ve özgürlüğü temelinde yeni demokratik bir anayasanın yapılmasından geçer” diye konuştu.

Şerafettin Elçe, Başbakan Erdoğan’ın “Bir ölür bin doğarız” demesini eleştirerek, “Duyguların siyaseti esir aldığı bu dönemde, herkesin daha çok sorumluluk taşıması, akla, mantığa ve kardeşlik duygularına uygun hareket etmesi gerekir. Başta hükümet olmak üzere, her kesim sabır ve kararlılıkla barış seçeneğini öncelikli gündem haline getirmeli, toplumu geren açıklama ve tavırlardan uzak durmalı” dedi.

“DEVLETTE, PKK’DA SİLAHLARI SUSTURMALI”
“Devlet operasyonları durdurmalı, PKK da silahları susturmalı” diyen Şerafettin Elçi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler sivil toplum kuruluşları ve Kürt siyasal parti ve hareketleri olarak, bir daha belirtmek istiyoruz ki, Kürt sorununun çözümü, şiddet politikalarıyla değil, demokratik ve barışçıl adımların atılmasıyla mümkündür. İki toplumun da yararına olan barışçıl demokratik ortamın oluşması ve kalıcı barış için adil, somut ve gerçekçi adımların atılmasını talep ediyoruz. Bunun ilk adımı devletin operasyonlarını durdurması, PKK’nın da

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN dan ARBELLA ya ziyaret

Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı ÖZKAN beraberindeki heyet ile birlikte ARBELLA fabrikasını ziyaret etti. Hacı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.