Anasayfa / Siyaset Haberleri / Başbakan Erdoğan: Laiklik Ateizm değil

Başbakan Erdoğan: Laiklik Ateizm değil

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ziyaretinin ilk gününde ülkenin uydudan yayın yapan özel televizyon kanalı Dream TV’de ülkenin en ünlü kadın talk şov programcısı Mona Shazly’nin konuğu oldu.

MISIR’IN OPRAH WİNFREY’İ

New York Times’ın “Erdoğan, Mısır’ın Oprah Winfrey’i tarafından kahraman gibi tanıtıldı” diyerek verdiği AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan ve banttan yayınlanan röportajda başbakanın özellikle “laiklik” konusunda verdiği mesajlar dikkat çekti.

Erdoğan böylece Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinden sonra Mısır’da yeni anayasanın laik mi yoksa şeriat ilkelerine mi dayanması konusundaki tartışmada safını belli etti.

LAİKLİK ATEİZM DEĞİLDİR, KORKMAYIN

– Türkiye’de anayasa laikliği, devletin her dine eşit mesafede olması olarak tanımlar. Laiklik kesinlikle ateizm değildir. Ben Recep Tayyip Erdoğan olarak Müslümanım ama laik değilim. Fakat laik bir ülkenin başbakanıyım. Laik bir rejimde insanların dindar olma ya da olmama özgürlüğü vardır. Beraber yürüdük…

– Ben Mısır’ın da laik bir anayasaya sahip olmasını tavsiye ediyorum. Çünkü laiklik din düşmanlığı değildir. Laiklikten korkmayın. Umarım ki Mısır’da yeni rejim laik olacaktır. Umuyorum ki benim bu açıklamalarımdan sonra Mısır halkının laikliğe bakışı değişecektir.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Ben o paraların tamamını söke söke alacağım, siz meraklanmayın…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erzurum’da yaptığı grup toplantısında; “Beşli çetelerin bir köprüsüne kaç lira …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.